• انتشار: 23 ژانویه 2017
  • ساعت: 16:10
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 17869
پرینت

نوجوانی بامیانی از امواج رادیویی برق تولید می کند

یک پسر نوجوان بامیانی، دستگاهی اختراع کرده که از امواج سرگردان رادیویی انرژی برق تولید می‌کند. او می‌گوید، توسط این دستگاه کوچک‌ می‌تواند ۳٫۵ ولت برق تولید کرد.

این جوان حسین‌داد نام دارد و دانش‌آموز صنف یازده‌هم مکتب است. او پنج‌سال است که دست به اختراعاتی زده و تا کنون توانسته هواپیمای بدون‌ سرنشین، موشک و اسکواتور بسازد.

هواپیمای ساختۀ دست او حدود ۱۲ کیلومتر پرواز می‌کند و قابل کنترل است.

حسین‌داد می‌گوید، برای ساخت دستگاه کوچک‌اش حدود یک‌ونیم هفته کار کرده و تلاش کرده تا در این اختراع از میان هزاران منبع برای تولید انرژی، فقط از امواجی کار گیرد که آزادبودن آن‌ها در فضا ضرر زیادی به صحت انسان‌ها دارد.

این مخترع نوجوان بامیانی می‌گوید، هدف او ساخت دستگاه بزرگ‌تر از این بوده، اما نیازمندی‌های او در بامیان و حتا برخی‌هایش در افغانستان در دسترس نیست. او می‌افزاید، تلاش دارد تا روزی نور برق را به تمام خانه‌های مردم افغانستان برساند.

حسین‌داد از بررسی‌‌های تازه‌اش که در بارۀ شناسایی منابع انرژی انجام داده می‌گوید: «منابع زیادی به ویژه انرژی گرمایی زمین در بامیان فراوان بوده و قرن‌هاست که از آن‌ها استفاده نشده است.» او می‌افزاید که اگر از این انرژی‌ها کار گرفته شود، توان تأمین برق تمام بامیان را دارد.

حسین‌داد از برنامه‌های تازه‌اش می‌گوید، او تلاش دارد تا برای مشکل بی‌برقی در کشور نکتۀ پایان بگذارد و راهی را جست‌وجو کند که افغانستان دیگر نیازمند کشورهای دیگر نباشد.

او از حکومت می‎‌خواهد که زمینه را برای جوانان مانند او فراهم کند تا بتوانند با استفاده از ذهن خلاق‌شان در بخش‌های گونه‌گونی اختراعاتی داشته باشند.

#سلام وطندار

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *