• انتشار: ۲۳ سرطان ۱۳۹۵
  • ساعت: ۱۶:۲۹
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 10866
پرینت

نهاد مدافع حقوق رسانه ها خواهان مجازات علنی عاملان طرح ترور رئیس تلویزیون یک شدند

نهاد حمایت کننده رسانه های آزاد افغانستان (نی)، از حکومت می خواهند که عاملان ترور نافرجام رییس تلویزیون یک را به صورت علنی محاکمه و مجازات کند.

اوایل هفته جاری، ریاست عمومی امنیت ملی یک گروه سه نفره از طراحان حملات انفجاری و انتحاری را در کابل دستگیر کرد که افراد دستگیر شده در بازجویی های اولیه اعتراف به چند مورد طرح ترور کرده بودند. ترور فهیم هاشمی رییس تلویزیون یک را نیز اعتراف کردند.

عبدالمجیب خلوتگر، رئیس اجرایی “نی” می‏گوید که دستگیری سه فرد انتحاری که بنا به اعتراف خودشان قصد ترور صاحب امتیاز تلویزیون خصوصی “یک” را داشته اند، زنگ خطری برای تمامی رسانه ها و تهدیدی جدی درعرصه سرمایه گذاری برای تحقق آزادی بیان است.

آقای خلوتگر افزود که این بار هراس افگنان به جای هدف قراردادن خبرنگاران و گردانندگان برنامه های تلویزیونی، شخصی را هدف قرار داده است که درعرصه‏ی کار رسانه‏ ای سرمایه گذاری کرده و با سرمایه شخصی خود یک رسانه را راه اندازی کرده است.

در همین حال؛ رئیس اجرایی “نی” برعلاوهء ابراز سپاس ازنهادهای امنیتی، از نهادهای ذیربط خواست تا عاملین اصلی پس پرده‏ی این قضیه را نیز برای مردم و مطبوعات افشا سازند.

براساس گفته های آقای خلوتگر، بدون شک هدف قرار دادن مالکان رسانه‏ها که هیچ دخالتی در قضایای نظامی و دولتی ندارند، بیانگر پیچیدگی و ابعاد تاریک این دسیسه‏ی بزرگ و پلانهای خصمانه‏ ی این گروه بر ضد رسانه های خصوصی وآزادی بیان است.

رئیس اجرایی نهاد حمایت کننده رسانه های آزاد افغانستان “نی” از حکومت خواست تا افرادی که خود معترف به حمله به جان رئیس تلویزیون یک می‏باشند را به میز محاکمه کشانده و در یک دادگاه علنی آنان ‏را طبق قانون مجازات کند.

ریاست عمومی امنیت ملی در حالی از بازداشت سه هراس‏ افگن متهم به ترور آقای هاشمی خبر می‏دهد که چند ماه قبل افراد مسلح ناشناس، امان الله عطایی رئیس شبکه تلویزیون خصوصی “آسیا” را در کابل ترور کردند.

با آنکه ریاست تحقیقات جرایم جنایی پلیس کابل در ساعات اولیه رویداد قتل آقای “عطایی” از بازداشت عاملان قتل وی خبر داد؛ اما تاکنون از محاکمه آنان خبری در دست نیست.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *