• انتشار: ۲۷ سنبله ۱۳۹۵
  • ساعت: ۱۱:۱۱
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 13366
پرینت

نهادی جدید با هدف بهبود روابط مردم افغانستان و پاکستان تشکیل شد

نهادی غیرسیاسی با عنوان «مردم با مردم – پاکستان و افغانستان» با هدف بهبود و نزدیک سازی ملت های افغانستان و پاکستان اعلام موجودیت کرد.

انجینر عجب نورحبیبی کارمند سابق سازمان ملل متحد در این باره گفت که هدف از تاسیس این نهاد بستن راه هایی است که دشمنان دو ملت از آنها علیه ملت های پاکستان و افغانستان توطئه کرده اند.

این نهاد که مقر اصلی آن در کابل است متشکل از بزرگان قومی، جوانان و افراد کارفهم می باشد، ولی هنوز رئیس و دیگر پست هایش را تعیین نکرده است.

آقای نور حبیبی در گفتگو با خبرگزاری نیوز گفت “ما نمایندگانی از تمامی قومیت ها می خواهیم. می خواهیم مذاکراتی با برادرانمان در چهار ایالت پاکستان از جمله خیبرپختونخوا، پنجاب، سند و بلوچستان داشته باشیم.”

وی همچنین گفت که به زودی انتخاباتی برگزار می کنند تا اسامی نمایندگاشان در دو طرف مرز مشخص گردد.

آقای حبیبی افزود که قومیت های پشتون بیشتر ساکن در دو طرف خط دیورند در افغانستان و پاکستان هستند.

به گفته او، این مردمان، از اقوام دورانی، اچکزی، نورزی، مومندزی، مهسود، مشوانی، موهمند، افریدی، صافی، شینواری، وزیر، کاکر، قالجی، گوجر، توری و دیگر اقوام می باشند که با یکدیگر از طریق اشتراکات فرهنگی، آئین ها و رسومات، دین و ازدواج متصل هستند. هر گونه جدافتادگی میان این اقوام سبب ضررهای بسیاری به شمول ضربه های اقتصادی برای این اقوام می شود.

آقای حبیبی با اشاره به تصمیمات اخیر اسلام آباد و کابل گفت این تصمیات سبب مسدود شدن راه های مواصلاتی میان دو کشور شد که ضررهای زیادی به شمول افت تجارت و به هدر رفتن محصولات کشاورزی و میوه جات شد.

او تصریح کرد “بهتر است دولت های اسلام آباد و کابل اختیارات تامی در اختیار این اقوام بگذارند تا بتوانند تجارت خوبی داشته باشند و همچنین به مانند پلی برای دولت باشند.”

وی افزود “کشورهایی که هزاران کیلومتر دورتر از افغانستان و پاکستان واقع شده اند نباید نقش منفی میان این اقوام ایفا کنند. آنهایی که سبب تحریکات میان اقوام می شوند مطمئن باشند که به اهدافشان نمی رسند، زیرا مردم به اندازه کافی شعور سیاسی دارند و در آینده قوی تر ظاهر می شوند.”

آقای عجب نورحبیبی پیشنهاد می کند که مردمی که در دو طرف خط دیورند ساکن هستند بهتر است به یکدیگر احترام بگذارند و آرامش را پیشه کنند. “نهاد ما مقابل تمامی کسانی که بذر نفرت و توطئه می پاشند ایستادگی می کند.”

وی همچنین با اشاره به تصمیم اخیر پاکستان مبنی بر اخراج اجباری مهاجران افغان از این کشور گفت “ما تلاش خواهیم کرد تا منتقدانمان در کابل را راضی کنیم که پاکستان نه تنها برای مدت سه دهه میزبان اقوام پشتون بوده اند، بلکه از دیگر اقوام نیز پذیرایی کرده اند. ما نباید از جانب دشمنانمان نقش منفی ایفا کنیم.”

آقای حبیبی اضافه کرد تقریبا ۹۸ درصد افغان ها فهمیده اند که اگر آمریکا بخواهد صلح طی تنها چند دقیقه در کشور برقرار می شود.

وی در پایان گفت “عناصر ضد پاکستانی و ضد افغانی از رسانه های اجتماعی استفاده می کنند تا دو ملت را علیه یکدیگر قرار دهند و نفرت میان دو ملت ایجاد کنند. این مردمان نه در پاکستان و نه در افغانستان زندگی می کنند، بلکه از رسانه های اجتماعی علیه دو ملت استفاده می کنند. نهاد ما با اموزش و تحصیل جوانان در دو طرف خط دیورند تلاش خواهد کرد تا به این تبلیغات بی پایه و اساس پایان دهد و زمینه را برای نزدیک سازی دو ملت فراهم کند.”

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *