• انتشار: ۱۹ اسد ۱۳۹۵
  • ساعت: ۱۹:۳۰
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 12125
پرینت

نهادهای رسانه ای از محدود شدن آزادی بیان در بامیان نگران اند

انجمن خبرنگاران آزاد افغانستان در بامیان از رفتار برخی از مقام های دولتی این ولایت به خصوص سخنگوی والی بامیان شاکی است.

این شکایت در حالی مطرح شده است که نجیب الله الفت، خبرنگار رادیو نسیم مدعی است: سخنگوی والی در یک نشست خبری وی را توهین و تهدید کرده است.

اما، عبدالرحمن احمدی سخنگوی والی بامیان با تاکید بر این موضوع می گوید که برخورد روز گذشته اش با خبرنگار رادیو نسیم ناشی از یک سو تفاهم بوده و قصد توهین به این خبرنگار را نداشته است.

از سوی دیگر خبرنگار رادیو نسیم به خبرگزاری رها گفت: “در زمان صحبت والی بامیان با خبرنگاران، انتقادهای مردمی را که قرار است خانه های شان با ساخت این سرک تخریب گردد مطرح کردم، اما پس از پایان گفتگو، سخنگوی والی به گونه توهین آمیزی به من هشدار داد که پرسش های خلاف نرم را مطرح نکنم در غیر صورت با برخورد جدی مواجه خواهم شد.”

زمان احمدی نماینده انجمن خبرنگاران آزاد افغانستان در بامیان نیز، رفتار سخنگوی والی بامیان با این خبرنگار را توهین آمیز تلقی و محکوم کرده است و آن را نقض صریح آزادی بیان، حقوق شهروندی و قانون دسترسی به اطلاعات می داند.

آقای احمدی گفت که مقام های محلی بامیان بدون هیچ گونه اعتنایی به این موضوعات، در تلاش سلطه جویی بر خبرنگاران هستند و می خواهند تا برای فعالیت آنان حد و حدود تعیین کنند.

او تصریح کرد که تلاش های مقام های محلی بامیان برای محدودسازی آزادی بیان از دو سال بدین سو شدت بیشتری یافته است و در این مدت عده ای از خبرنگاران این ولایت از سوی مقام های محلی مورد توهین، تحقیر و لت و کوب قرار گرفته اند و حتا در برخی موارد برای چندین ساعت بازداشت شده اند.

گفتنی است که چند ماه پیش فرمانده پولیس این ولایت خبرنگار رادیو کلید را مورد لت و کوب قرار داده بود که با اعتراض گسترده ای جامعه رسانه ای مواجه شد.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *