• انتشار: 5 جولای 2016
  • ساعت: 16:20
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 10610
پرینت

نهادهای حمایت از رسانه ها: کمک به دولت مشروط بر حمایت از آزادی بیان باشد

نهاد پشتیبان از رسانه های آزاد افغانستان (نی) در آستانه برگزاری نشست وارسا، از سران عضو ناتو خواسته است که کمک ها به دولت مشروط به آزادی بیان و دسترسی ازاد به اطلاعات باشد.

صدیق‌الله توحیدی رئیس سازمان نی در نشستی خبری گفت که جامعه رسانه ای افغانستان از سازمان ناتو تقاضا می کند که کمک های این سازمان که در نشست وارسا در هفتم و نهم جولای مطرح می شود باید شرایط مشخصی داشته باشد.

آقای توحید افزود که از جمله این شرط ها می تواند، حمایت از ازادی بیان و دسترسی به اطلاعات که از ارزش های بنیادی دموکراسی است، نام برد.

آقای توحیدی دو شرط مشخص را در این مورد برشمرد، اول اینکه از حکومت افغانستان خواسته شود که عاملان خشونت علیه خبرنگاران را مجازات کند و دوم از رسانه‌های آزاد حمایت مالی و معنوی به عمل آورد.

او افزود که سران کشورهای عضو ناتو باید بررسی کنند که حکومت افغانستان تا چه حدی تعهداتی را که در کنفرانس لندن در قوس ۱۳۹۳ برعهده گرفته بود تا کنون عملی کرده است.

رئیس نی تأکید کرد که حکومت افغانستان باید تعهدات خود را در راستای تحکیم مولفه‌های دموکراسی مانند حق دسترسی آزاد به اطلاعات، حمایت از رسانه‌های خصوصی و نیز اصلاح نظام انتخاباتی، برگزاری انتخابات و مبارزه با فساد عملی کند.

آقای توحیدی افزود که از جانب افغانستان در برگزاری اجلاس وارسا نهادهایی دخالت دارند که خود به اشکال گوناگون و غیرمستقیم در پی اعمال “سانسور و محدودیت” در فعالیت‌های رسانه‌ای در افغانستان هستند.

حنیف اتمر مشاور امنیت ملی رئیس جمهوری دیروز دوشنبه، اعلام کرد حکومت با طرح شش خواست مشخص به این اجلاس می‌رود که عمدتاً شامل درخواست کمک برای تقویت و تجهیز نیروهای مسلح کشور است.

اما نهادی اجتماعی و سیاسی در این نشست می خواهند خواسته های دیگری نیز مطرح شود.

جنبش روشنایی در گردهمایی های خود گفته بود که حکومت افغانستان را به بی کفایتی ها در نشست وارسا محکمه بین المللی خواهند کرد.

بر اساس گفته های سران جنبش روشنایی قرار است تظاهرات گسترده ای در وارسا پایتخت پولند برگزار شود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *