• انتشار: 30 سپتامبر 2018
  • ساعت: 00:13
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 29520
پرینت
معین اجتماعی وزارت عدلیه

نهادهای اجتماعی حق فعالیت سیاسی ندارند

وزارت عدلیه هشدار داده است با نهادهای اجتماعی که وارد فعالیت‌های سیاسی و انتخاباتی شوند برخورد می شود.

به گزارش رها، ذکیه عادلی، معین اجتماعی وزارت عدلیه گفته است که نهادهای اجتماعی حق فعالیت سیاسی ندارند و حضور نهادهای اجتماعی در برنامه‌ها و کمپین‌های تبلیغاتی نامزدان انتخابات پارلمانی نیز عنوان فعالیت سیاسی تلقی شده و تخلف محسوب می شود.

تبلیغات انتخاباتی از ۶ میزان به صورت رسمی شروع شده و کاندیداها به صورت نسبتا گسترده‌ای در سراسر افغانستان بویژه کابل برنامه‌های تبلیغاتی خود را آغاز کرده اند.

انتخابات پارلمانی و شورای ولسوالی ها قرار است روز ۲۸ میزان سال روان برگزار شود.

به گفته خانم عادلی با شروع تبلیغات انتخاباتی؛ روند ثبت و فعالیت نهادهای اجتماعی نیز با هدف انجام فعالیتهای سیاسی افزایش یافته است.

او گفت: “جالبتر این‌که  برخی از افرادی که درخواست ثبت جواز فعالیت نهادهای اجتماعی می‌کنند خود وکیل بوده و فعلا هم کاندیدا هستند”.

معاون اجتماعی وزارت عدلیه افزود که این موضوع نشان می‌دهد نامزدانی که خواهان ثبت نهاد اجتماعی هستند، به نحوی می‌خواهند از این نهادها در راستای فعالیت‌های سیاسی و تبلیغاتی استفاده کنند.

وی خاطر نشان کرد مطابق بند(۲) ماده پنج قانون جمعیت ها: « جمعیت ها نمی توانند به فعالیت سیاسی مبادرت ورزند و یا مطالب سیاسی را دراساس نامه های مربوط پیش بینی نمایند.» بر این اساس وزارت عدلیه با نهادهای اجتماعی ای که فعالیت سیاسی انجام دهند؛ شدیداً برخورد قانونی خواهد نمود.

بر اساس قانون افغانستان نهادهای غیرسیاسی و غیرانتفاعی همانند اتحادیه، شورا، مجمع، بنیاد، انجمن و سازمان جزو نهادهای اجتماعی محسوب می‌شود.

خانم عادلی گفته است که اگر این نهادها وارد فعالیت‌های تبلیغاتی نامزدان انتخابات شوند، با آنها مطابق قانون برخورد شده  در ابتدا جواز فعالیت‌شان باطل و سپس به نهادهای قضایی معرفی خواهند شد.

او از مردم خواست که در صورت مشاهده تخلفات این نهادها وزارت عدلیه را در جریان قرار دهند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *