• انتشار: 16 فوریه 2017
  • ساعت: 20:18
  • سرویس: اقتصاد
  • کدخبر: 18879
پرینت

نمایندگی اتاق تجارت بین المللی افغانستان افتتاح شد/ عبدالله: روی منابع داخلی سرمایه گذاری شود

نمایندگی اتاق تجارت بین المللی افغانستان امروز پنجشنبه افتتاح شد و عبدالله عبدالله رئیس اجرایی کشور طی سخنانی در این مراسم تاکید کرد که روی منابع غنی داخلی سرمایه گذاری گردد.

دفتر مطبوعاتی ریاست اجرایی در بیانیه ای نوشته است، آقای عبدالله در صحبت های مقدماتی خویش، آغاز کار نمایندگی اتاق تجارت بین المللی افغانستان را برای هیات رهبری این اتاق، بخش خصوصی و بازرگانان ملی تبریک گفت و آن را یک گام اساسی در راستای تقویت بخش خصوصی و رشد سرمایه گذاری عنوان کرد.

رئیس اجرایی کشور وعده سپرد دولت وحدت ملی از برنامه های این نمایندگی برای تقویت بخش خصوصی و جلب سرمایه گذاری در کشور حمایت می کند، زیرا آینده افغانستان وابسته به رشد اقتصادی اش می باشد.

آقای عبدالله به وزارت های سکتوری هدایت داد که با هماهنگی اتاق تجارت و صنایع و نمایندگی اتاق تجارت بین المللی در افغانستان به طور مشترک کار کنند و برنامه هایشان را با هر دو اتاق به ویژه بخش خصوصی هماهنگ سازند.

وی اظهار کرد که ایجاد نمایندگی به معنی جایگزینی با اتاق تجارت و صنایع کشور نیست، بلکه برای تقویت آن می باشد تا از این طریق با استفاده از تجارب و الگوهای موفق سایر کشورها، تجارت افغانستان نیز بر اساس معیارهای جهانی مدرنیزه گردد.

به گفته ی آقای عبدالله، هرچند بخش خصوصی با فراز و نشیب های زیادی به ‌همراه بوده و در هر شرایط دشوار سیاسی و امنیتی کشور وظیفه ملی ‌شان را انجام داده‌ است، اما با وجود آن، کارها در این بخش قناعت ‌بخش نیست و باید تلاش‌ های بیشتر صورت گیرد.

رییس اجرایی اظهار امیدواری کرد “انتظار داریم که اتاق‌ تجارت و صنایع و نمایند‌گی اتاق تجارت بین‌ المللی با هماهنگی و کار مشترک برای جلب سرمایه‌ گذاری، معرفی فرصت‌ های اقتصادی، افزایش تولیدات داخلی، مبادلات تجارتی و کاهش فقر و بیکاری، گام‌ های عملی را بردارند تا نتیجه آن قابل لمس باشد.”

آقای عبدالله خطاب به وزارت های سکتوری، نهادهای ذیربط، سرمایه ‌گذاران و تاجران ملی کشور گفت: “برای رشد اقتصادی و تقویت سرمایه‌ گذاری، روی منابع غنی افغانستان تمرکز نمایید که آینده کشور را تضمین می‌ کند.”

در پایان رئیس اجرایی کشور اسناد رسمی آغاز فعالیت اداره یاد شده را به رییس هیات مدیره اتاق تجارت بین ‌المللی در افغانستان سپرد.

لازم به ذکر است که برنامه افتتاح نمایندگی اتاق تجارت بین المللی (ICC) قبل از ظهر امروز (پنجشنبه) با حضور مقامات وزارت‌های سکتوری، نهادهای ذیربط، سفرای کشورهای خارجی، نمایند‌گان نهادهای بین ‌المللی، اتحادیه ‌های صنعت‌ کاران، سرمایه ‌گذاران و تاجران ملی در قصر گلخانه وزارت امور خارجه کشور برگزار شد.

مایل آغا خیرخواه رئیس هیات مدیره اتاق تجارت بین المللی در افغانستان هدف از ایجاد این نمایندگی را تقویت همکاری های صنعتی، تجارتی و خدماتی میان افغانستان و سایر کشورهای عضو این سازمان جهانی عنوان کرد.

در این برنامه، سفیر کشور فرانسه، وزیر اقتصاد، وزیر تجارت و صنایع، معین سیاسی وزارت امور خارجه، رییس روابط بین ‌الملل اتاق تجارت و صنایع، رییس اتاق تجارت و صنایع و رییس اتحادیه سراسری صنعت‌ کاران کشور نیز صحبت کردند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *