• انتشار: ۲۸ ثور ۱۳۹۶
  • ساعت: ۱۱:۰۹
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 20925
پرینت

نمایندگان مجلس: شرکت برشنا اخاذی می کند

برخی از اعضای مجلس نمایندگان از کارکردهای شرکت برشنا انتقاد و این شرکت را متهم به اخاذی از شهروندان می کنند. آنان خواستار منحل شدن این شرکت شده اند.

این نمایندگان تاکید دارند که پول صرفیه برق در بسیاری موارد تا ۶۰۰ درصد افزایش داشته و شرکت برشنا به نام برق خیالی از مردم اخاذی می کند. همچنین خواستار انحلال شرکت برشنا و سپردن مسولیت آن به وزارت انرژی و آب شدند تا به گفته آنان، در مقابل مجلس پاسخ‌گو باشد.

ناهید فرید نماینده مردم هرات در مجلس گفت: “شرکت برشنا زیر نام برق خیالی از مردم اخاذی می کند، در هرات ۶۰۰ درصد پول اضافی زیرنام صرفیه برقی که اصلاً مصرف نشده از مردم جمع آوری می کند؛ همین طور در تمامی ولایت، پول برق مصرفی دهقانان و کارمندان دولت ده‌ها هزار افغانی می آید”.

به گفته او، هزینه گزاف صرفیه برق بر مردم زمینه ساز یک بحران است و حکومت باید هرچه زودتر دروازه این “دزدی را ببندد”.

خانم فرید افزود، شرکت برشنا این گونه پول صرفیه برقی را که زورگویان به این شرکت نمی پردازند، از مردم فقیر و عادی جمع آوری می کند.

او خاطر نشان کرد، شرکت برشنا در این خصوص جواب‌گو نیست و “باید این شرکت از سوی مجلس منحل شود و مسوولیت آن به وزارت انرژی و آب سپرده شود تا پاسخگو باشد”.

به گفته وی، شورای ملی طبق قانون همانطوری که یک نهاد را ایجاد می کند، منحل هم می تواند.

رمضان بشردوست دیگر عضو مجلس نیز در این خصوص گفت: “شرکت برشنا دروغ می گوید که به دلیل افزایش قیمت دالر پول صرفیه برق را بالا برده است؛ بلکه دلیلش این است که چندین میلیون افغانی صرفیه برق از طرف زورمندان پرداخت نشده و شرکت برشنا این پول را از مردم جمع آوری می کند”.

آقای بشر دوست از ارائه خدمات این شرکت نیز انتقاد کرد و گفت که حتا در همین کابل مردمان زیادی هستند که از خدمات برق به طور یکسان مستفید نمی شوند.

یکی از شکایت‌های که همواره مردم مطرح کرده اند این است که شرکت برشنا بیل مصرفی برق را هر دوماه یکبار جمع آوری می کند و اینگونه ضریب صرفیه برق بالا می رود و به ضرر مصرف کنندگان است.

غلام فاروق مجروح یک عضو مجلس در این خصوص گفت: “مصوبه مجلس است که صرفیه برق باید در هر ماه از مردم جمع آوری شود ولی شرکت برشنا به این مصوبه احترام ندارد و هر دوماه یکبار پول صرفیه برق را جمع آوری می کند”.

آقای مجروح افزود که صرفیه برق به این دلیل هم بالای مردم بیشتر حساب می شود و این کار از نظر تخنیکی مشکلات دارد.

او تاکید ورزید که شرکت برشنا باید به اشتباهات خود پی ببرد و مردم را بیشتر از این ناراضی نسازد وگرنه عواقب خوبی برای این شرکت در پی نخواهد داشت.

این در حالی است که پیش از این نمایندگان مجلس از فساد گسترده در اداره برشنا انتقادهای را مطرح کرده اند؛ اما تا هنوز این مشکلات هم در شرکت برشنا بر طرف نشده است.

جمهور

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *