• انتشار: ۲۴ ثور ۱۳۹۷
  • ساعت: ۲۲:۰۷
  • سرویس: برگزیده ها
  • کدخبر: 28257
پرینت

نمایندگان مجلس: اشرف غنی به دنبال مهندسی انتخابات پیش رو است

شماری از نمایندگان مجلس امروز (دوشنبه) محمد اشرف غنی را متهم به دخالت در امور کمیسیون مستقل انتخابات کردند و گفتند که آقای غنی به دنبال مهندسی انتخابات پیش رو می باشد.

ناهید فرید نماینده مردم هرات در مجلس گفت که آقای محمد اشرف غنی رئیس جمهوری کشور به دنبال مهندسی در انتخابات است.

خانم فرید افزود: ارگ ریاست جمهوری بدون هیچ گونه مشورت با کمیسیون مستقل انتخابات تصامیمی می گیرد که منشا تقلب می باشند.

وی علاوه کرد: «رئیس حکومت‌ وحدت ‌ملی که خود نیز از طریق تقلب به ‌حکومت راه ‌پیدا کرده، به ‌جای جلوگیری از تقلب، می‌خواهد تقلب را نهادینه کند.»

خانم فرید اضافه کرد: «میزان باورمندی شهروندان به انتخابات به شدت کاهش یافته است؛ اما رئیس جمهوری می‌خواهد تا با نصب برچسب انتخاباتی بر کاپی شناسنامه‌ ها و بلند بردن آمار جعلی رای ‌دهندگان به جهانیان نشان دهد که هیچ تغییری دراین روند به وجود نیامده است.»

این نماینده مجلس خاطرنشان کرد که نصب برچسب انتخاباتی بر کاپی شناسنامه‌ها بازی با اراده سیاسی مردم و بازی با حق تعیین سرنوشت مردم است.

عبدالرئوف ابراهیمی، رئیس مجلس نیز گفت: «مردم انتظار انتخابات شفاف دارند تا بحران را مدیریت و شفافیت را در سطح نهادهای دولت ایجاد کند؛ اما برخی اقدامات، شفافیت انتخابات را زیر سوال می‌برد.»

وی گفت: «برگزاری انتخابات تقلب ‌زا و بدون درنظرداشت شفافیت، دموکراسی نوپا را در کشور بدنام می‌کند.»

فکوری بهشتی عضو دیگر مجلس نیز رئیس ‌جمهوری را به مداخله در امور کاری کمیسیون مستقل ‌انتخابات متهم کرد و افزود: «هیچ مداخله‌ی در امور کاری کمیسیون‌ها پذیرفتنی نیست.»

بهشتی همچنین به ‌نصب برچسب انتخاباتی بر کاپی شناسنامه‌های کاغذی اشاره کرد و گفت: «بدون داشتن یک بانک اطلاعاتی مشخص این کار زمینه‌ی تقلب را فراهم می‌کند چرا که هم‌اکنون یک فرد می‌تواند بر چندین کاپی تذکره خود در چندین سایت انتخاباتی برچسپ بچسپاند.»

فوزیه ‌کوفی نماینده بدخشان در مجلس یادآور شد: «در حال حاضر اکثر نشست‌های کمیسیون مستقل انتخابات شبانه به رهبری رئیس جمهوری در ارگ برگزار می‌شود که این کار اصل استقلالیت کمیسیون را زیر سوال برده است.»

کوفی نیز با انتقاد از نصب برچسب‌های انتخاباتی بر کاپی شناسنامه‌های کاغذی گفت: «اگر این طرح غلط عملی شود، تعداد رای دهندگان را بیش از پنجاه میلیون نفر تشکیل خواهد داد.»

وی از رئیس مجلس خواست تا در این مورد طرحی را آماده کند و آن را با نهادهای دخیل انتخابات به ویژه ارگ و کمیسیون مستقل انتخابات شریک کند.

صادقی‌زاده نیلی عضو دیگر مجلس نیز ابراز داشت: «رئیس جمهوری تصامیم دیکتاتورانه می‌گیرد که این تصامیم، آینده کشور را به بحران مواجه می‌کند.»

نیلی عنوان کرد: «هم‌اکنون با کاپی تذکره یک فرد می‌تواند بیش از چند بار ثبت نام کند.»

نمایندگان در حالی این اظهارات را مطرح می‌کنند که سه‌روز پیش، ارگ ریاست جمهوری اعلام کرد که کمیسیون انتخابات تصمیم گرفته تا به منظور تأمین امنیت رأی دهندگان، از کاپی تذکره به عنوان تذکره اصلی در روند انتخابات آینده استفاده کند.

این تصمیم، واکنش‌های وسیعی به شمول واکنش رئیس اجرایی را به دنبال داشت و نهادهای ناظر انتخاباتی، حکومت را به تلاش برای اعمال نفوذ بر کمیسیون انتخابات و تحمیل خواسته های خود، متهم کردند.

رئیس اجرایی نیز امروز در نشست شورای وزیران گفت: «هیچکس حق ندارد کمیسیون انتخابات را زیر فشار قرار بدهد.»

کمیسیون از لحاظ حقوقی و تخنیکی جواب داده که کاپی تذکره راه ‌حل نیست، هیچ نوع فشار روی کمیسیون مستقل انتخابات نیاید، کمیسیون در قبال شفافیت انتخابات، مسئول است.

همچنین شهلا حق‌پرست؛ سرپرست دبیرخانه کمیسیون انتخابات امروز در اعتراض به تصمیم رئیس جمهوری، استعفا داد و به این ترتیب، ابعاد بحران، فراگیرتر شد. (آوا)

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *