• انتشار: 2 نوامبر 2019
  • ساعت: 15:25
  • سرویس: برگزیده ها
  • کدخبر: 39208
پرینت

نمایندگان مجلس از ناامنی در شاه راه ها انتقاد کردند/ وزرای امنیتی بی کفایت هستند

مجلس نمایندگان با انتقاد از عملکرد نیروهای امنیتی برای تامین امنیت مسیر شاهراه‌های کشور می‌گوید وزرای امنیتی فقط بلدند لاف بزنند.

شماری از نمایندگان مجلس در نشست امروز شنبه (۱۱ عقرب) از تشدید ناامنی‌ها در شاهراه‌های کشور انتقاد کرده نیروهای امنیتی را به بی‌کفایتی متهم کردند.

نمایندگان قندهار، ارزگان، فاریاب جوزجان و میدان وردک گفتند طالبان مسلح کنترل شاهراه را در دست گرفته و از مسافران و رانندگان اخاذی می‌کنند.

به گفته آنان، مردم در مسیر شاهراه‌ها از کابل تا قندهار و هلمند و همچنین شمال کشور از سوی افراد مسلح مختلف از طالبان گرفته تا نیروهای امنیتی به دلیل عدم پرداخت پول گرفتار، بندی و حتا کشته می‌شوند و در این ظلم، همه مسوولان امنیتی حکومت به ویژه نمایندگان مجلس شریک اند؛ زیرا این قضایا از سوی نمایندگان بررسی نمی‌شوند.

آنان همچنین به حادثه کشته شدن یک راننده در زابل توسط پولیس شاهراه اشاره کردند و گفتند پولیس پاسگاه از راننده ۱۵هزار کلدار درخواست کرده ولی راننده به او ۷ هزار کلدار می دهد، پولیس به همین خاطر بر او تیراندازی کرده است.

با این وجود، میر رحمان رحمانی رییس مجلس نمایندگان نیز با اشاره به این که وقتی نیروهای ارتش امنیت شاهراه‌ها را در میدان وردک در نزدیکی کابل، گرفته نمی‌توانند، چگونه مردم افغانستان توقع داشته باشند که این نهاد امنیت شاهراه در ولایت‌های دور دست کشور از جمله ارزگان، فاریاب و ارزگان را بگیرد.

آقای رحمانی با توجه به این که مسوولیت تامین امنیت شاهراه‌ها بر دوش وزارت دفاع است، گفت:”وزیران ما فقط لاف بلد هستند. لاف نزنند روزی که معرفی شدند گفتند که سر دشمن را می‌زنند و سنگرشان را می‌گیرند؛ اما شما ببینید که همه روزه سربازان ما کشته می‌شوند؛ مسافران کشته می‌شوند و مردم در هیچ جای مصوونیت ندارند.”

آقای رحمانی به کمیسیون‌ امور دفاعی مجلس هدایت داد تا جداً مسوولان مربوط را فراخوانده و در مورد نگرانی‌های امنیتی مردم پاسخ بخواهند.

از سوی دیگر، برخی نمایندگان مجلس تاکید کردند که تمامی ادارات دولتی با سرپرستان اداره می‌شود و به مجلس پاسخ‌گو نیستند.

غلام حسین ناصری یک عضو مجلس گفت: “خانه ملت جداً جایگاه سیاسی خود را از دست داده است و وقتی نمایندگان انتقادی از حکومت می‌کنند، در واقع حکومتی وجود ندارد که پاسخ‌گو باشد. قانون اساسی می‌گوید که حکومت تحت ریاست رییس جمهور ایفای وظیفه می‌کند آیا در ۵ سال همین‌گونه بود؟ هم اکنون بالای ۲۱ وزارت توسط سرپرست اداره می‌شود این حکومت است؟

منورشاه بهادری یک عضو مجلس در این خصوص گفت: “حکومت همه ادارات از وزارت‌ها گرفته تا ریاست‌ها؛ والی‌ها و فرماندهان را در حالت سرپرستی قرار داده است و وقتی نمایندگان در یک مورد از عملکرد حکومت انتقاد می‌کند باز ۲۰ تا زنگ تهدید آمیز می‌زنند که چرا این گب را مطرح کردید.”

آقای بهادری با اشاره به این که مجلس باید جایگاه قانونی خود را تثبیت کند، ابتدا باید کمی و کاستی‌های حکومت را با جدیت تمام مورد بررسی قرار دهد وگرنه دروازه پارلمان بسته شود تا مردم هم توقع نداشته باشند.

میر رحمان رحمانی نیز در این خصوص گفت: “ما هر روز سر حکومت صدا می‌کنیم که سرپرست وزرا را معرفی کند؛ اگر یک روز از کار این حکومت باقی باشد بازهم وظیفه دارد سر سرپرست وزرا را جهت کسب رای اعتماد به مجلس معرفی کند.”

آقای رحمانی نیز با انتقاد از حکومت گفت که تا چه وقت این وضعیت ادامه داشته باشد.

با این وجود، رمضان بشردوست گفت که هیچ کس در افغانستان دشمن کسی نیست؛ بلکه خود افراد و نهادها است که دشمن خود هستند.

به گفته او، اگر نمایندگان با حمایت نا بجا از “دروغ‌های” وزرا برخود ظلم نکنند و صلاحیت قانونی خود را درست اعمال کنند؛ در این وضعیت قرار نمی‌گیرند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *