• انتشار: 18 مارس 2020
  • ساعت: 11:24
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 42614
پرینت

نماینده اتحادیه اروپا خواستار اعلام آتش بس برای مقابله با کرونا در افغانستان شد

نماینده اتحادیه اروپا برای افغانستان از طرف های جنگ در افغانستان به ویژه طالبان خواست برای مبارزه بهتر با ویروس کرونا آتش بس اعلام کنند.

 به دنبال ثبت ۲۲ واقعه‌ی مثبت ویروس کرونا در افغانستان، رولاند کوبیا، نماینده‌ی اتحادیه اروپا برای افغانستان برای مبارزه با این ویروس خواستار آتش‌بس کامل میان طرف‌های درگیر در جنگ شده است.

آقای کوبیا در یک پیام تویتری نوشت همه حق دارند برای مبارزه با ویروس کرونا کمک دریافت کنند و برای فراهم‌سازی کمک بهتر، نخست باید آتش‌بس شود و از وضع مالیات بر کمک‌های بشردوستانه نیز خودداری شود.

او همچنان نوشت دسترسی مردم به کمک‌های بشری باید تأمین و مصئونیت کامل آنان حفظ شود. نماینده‌ی اتحادیه اروپا در عین حال برای مبارزه‌ی بهتر با ویروس کرونا خواستار همکاری و هماهنگی مردم با حکومت افغانستان شده است.

رولاند کوبیا نوشت: «هرکسی حق دارد تا برای مقابله با ویروس کرونا کمک دریافت کند. برای فراهم‌سازی کمک بهتر، این اقدامات در قدم نخست فراهم شود: آتش‌بس کامل، خودداری از وضع مالیات بر کمک‌های انسانی، تأمین دسترسی به این کمک‌ها و مصئونیت کامل، هماهنگی و همکاری با حکومت. این اقدامات میزان کمک‌رسانی به تمام مردم افغانستان را بالا خواهد برد.»

این در حالی است که از تاریخ پنجم حوت که اولین واقعه‌ی مثبت کرونا در شهر هرات ثبت شد، تا کنون ۲۲ واقعه‌ی مثبت این ویروس در هفت ولایت به ثبت رسیده است. ۱۳ مورد در هرات، سه مورد در سمنگان، دو مورد در لوگر و یک یک مورد در ولایت‌های کاپیسا، دایکندی، بلخ و بادغیس به ثبت رسیده است.

دولت افغانستان پیش از این برای مبارزه با ویروس کرونا ۱۵ میلیون دالر اختصاص داده و ۱۰ میلیون دالر ذخیره را نیز برای وزارت صحت در نظر گرفته بود.

روز گذشته نیز محمداشرف غنی اعلام کرد که مبلغ ۴۰۰ میلیون افغانی بودجه‌ی اضطراری برای مقابله با شیوع و مهار ویروس کرونا به ولایت هرات انتقال داده می‌شود.

از سویی هم، اتحادیه اروپا در حالی خواستار آتش‌بس کامل برای مبارزه با کرونا شده است که گروه طالبان به تمام مؤسسات جهانی صحی و سازمان صحی جهان در مورد آمادگی همکاری و هماهنگی برای جلوگیری از این ویروس اطمینان داده است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *