• انتشار: 18 ژانویه 2018
  • ساعت: 10:56
  • سرویس: اقتصاد
  • کدخبر: 25759
پرینت

نقشه راه سکتور معادن از سوی شورای عالی اقتصادی تایید شد

وزارت معادن و پترولیم گفته است که نقشه راه سکتور معادن طبق دیدگاه ریاست جمهوری و پس از مطالعه مدل کشورهای موفق در محور سه اصل عمده از جمله شفافیت، الویت بندی منرال ها و اصلاحات ساختاری طرح گردیده است.

 

مرکز رسانه های حکومت با نشر خبرنامه ای نوشته است که عبدالقدیر مطفی سخنگوی وزارت معادن و پترولیم روزگذشته (چهارشنبه) طی یک کنفرانس خبری در این مرکز گفت که نقشه راه سکتور معادن، طبق دیدگاه رییس جمهوری کشور و با مطالعه مدل کشورهای موفق در محور سه اصل عمده از جمله شفافیت، اولویت بندی منرال ها واصلاحات ساختاری طرح گردیده است.

وی گفت که عدم موجودیت شفافیت سبب می شود تا سود سکتور معادن به نفع افراد تمام شود، نه تمام شهروندان کشور و بنا بر آن نشر قراردادها از اساسی ترین کارهای حکومت است که سبب ترویج شفافیت در میان دیگر بازیگران این سکتور می گردد.

وی همچنین افزود که قرار دادهای مواد ساختمانی، منرال های صنعتی وفلزات قیمتی نسبت به فلزات سنگین، در اولویت قرار داده خواهد شد زیرا تا اکنون زیربناهای لازم برای حمل ونقل وتأمین انرژی برق درباره فلزات سنگین مانند آهن و مس وجود ندارد.

خبرنامه مذکور علاوه می کند که در همین حال تمرکز وزارت معادن وپترولیم روی فعالیت های اساسی از جمله پیشبرد نقش پالیسی سازی و کاهش فعالیت های عملیاتی و تنظیم سکتور می باشد.

نقشه راه سکتور معادن به عنوان یک سند ستراتیژیک به منظور استفاده بهینه از سکتور معادن و حصول اطمینان از این که شهروندان کشور به صورت عادلانه از عواید به دست آمده از این سکتور نفع می برند، طرح گردیده است و در صورت تطبیق موفقانه، افغانستان از یک کشور با عاید کم به یک کشور با عاید متوسط گذار خواهد کرد.

به صورت تخمینی افغانستان دارای ۲.۲ میلیارد متریک تن سنگ های معدنی حاوی رگه های آهن، ۱.۳ میلیارد متریک تن سنگ مرمر، ۳۰ میلیون متریک تن مس، ۱.۴ میلیون متریک تن منرال های خاکی کمیاب و ذخایر ۲۷۰۰ کیلوگرم طلا می باشد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *