• انتشار: 13 می 2018
  • ساعت: 23:59
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 28222
پرینت

نصب استیکرها روی کاپی تذکره ها و اختلاف نظر میان اعضای کمیسیون انتخابات

دو معاون و دو عضو کمیسیون مستقل انتخابات، تصمیم دربارۀ نصب برچسب بر کاپی شناس نامه ها را غیرقانونی می ‌دانند و با این کار مخالف اند.

آوا نوشته است که آنان می ‌گویند که رییس این کمیسیون همراه رییس ‌جمهور به تنهایی در بارۀ این طرح تصمیم گرفته است.

اعضای کمیسیون مستقل انتخابات می ‌گویند با طرحی که خبرش را ارگ ریاست جمهوری روز پنج شنبه نشر کرده تنها رییس و یک عضو دیگر این کمیسیون موافق اند، اما چهار عضو دیگر این کمیسیون این طرح را رد کرده اند.

فیصله نامۀ کمیسیون مستقل انتخابات دربارۀ این موضوع که به طلوع نیوز رسیده، نشان می دهد که وسیمه بادغیسی، معاون عملیاتی و معاذ الله دولتی، معاون اداری و مالی، کمیسیون انتخابات، عبدالقادر قریشی و ملیحه حسن، اعضای کمیسیون مستقل انتخابات آن را امضا کرده اند.

بربنیاد این فیصله نامه، این اعضای کمیسیون انتخابات طرح بدیل برچسپ در کاپی شناس نامه ها را رد کرده اند.

آنان می‌گویند که بربنیاد قانون انتخابات، این کمیسیون نمی تواند در جریان روند انتخابات کارشیوه های مربوط به انتخابات را تعدیل کند.

معاونان این کمیسیون می‌گویند که در حضور گراند کیپن، آقای بهجت و کبریا، نمایندگان سازمان ملل متحد در کابل و شهلا حق، سرپرست پیشین دبیرخانۀ کمیسیون مستقل انتخابات (خانم حق در اعتراض به این موضوع از سمتش استعفا داده است) به روز بیستم ماه ثور، این تصمیم را گرفته اند، اما رییس این کمیسیون با رییس جمهور این فیصلۀ آنان را نادیده گرفته، و این طرح را رییس این کمیسیون در هماهنگی با رئیس جمهور از بهر نصب برچسپ در کاپی شناس نامه ها عملی اعلام کردند.

رییس کمیسیون انتخابات، حاضر نیست در این باره گفت و گو کند.

اما، اول الرحمان رود وال، رییس مرکزهای ثبت نام‌های رأی دهندگان در کابل در این باره می‌گوید: «کمیسیون به تازگی‌ این تصمیم را گرفته است. دیروز تصمیم گرفته شد و ما امروز در کابل به همه مرکزها اعلام کردیم که در کاپی تذکره هم استیکر نصب کنند، اما باید اصل تذکره هم با شخص ثبت نام کننده باشد.»

خبر نصب برچسب ها بر کاپی شناس نامه ها روز پنج شنبه از سوی دفتر سخنگوی رئیس جمهور بیرون داده شد، اما معاون سخنگوی ریاست جمهوری ادعای دخالت حکومت را در کارهای کمیسیون مستقل انتخابات رد می‌‎کند.

در همین حال، شماری از آگاهان و اعضای مجلس سنا می‌گویند که هرگونه تحمیل خلاف قانون بر روند انتخابات این برنامه ملی را بد نام خواهد ساخت.

فرهاد سخی، عضو مجلس سنا اظهار داشت: «این انتخابات را نامش را انتصابات بگذارید، هیچ ضرور نیست که اینقدر مصرف شود که از مال بیت المال به این انتخابات مصرف شود.»

کمیسیون مستقل انتخابات ثبت نام‌های رأی دهندگان را تا یک ماه دیگر در مرکزهای ولایت ها تمدید کرده است. قرار است این روند به زودی در ولسوالی ها نیز آغاز شود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *