• انتشار: ۵ اسد ۱۳۹۵
  • ساعت: ۱۴:۳۸
  • سرویس: اقتصاد
  • کدخبر: 11467
پرینت

نشست مشترک والیان مرزی افغانستان و ایران امروز پایان یافت

والیان مرزی کشورهای ایران و افغانستان امروز سه شنبه در شهر مشهد مرکز ولایت خراسان رضوی نشست پایانی خود را برگزار کردند.

شرکت کنندگان در این نشست دو روزه توافق کردند، تا سطح همکاری های اقتصادی،اجتماعی، فرهنگی را افزایش دهند و فیصله های این نشست را بگونه جدی پیگیری نمایند.

دوکتور رحمانی فضلی وزیر داخله ایران و رییس کمیسیون مشترک ایران و افغانستان این نشست را نقطعه عطفی در روابط بین دو کشورعنوان کرد.

او نسبت به اثرات مثبت توافقات این نشست بر وضعیت اقتصادی، امنیتی و اجتماعی ولایت های مرزی هر دو کشور ابراز اطمینان کرده و آمادگی کشورش را بخاطر تحقق فیصله های این نشست ابراز کرد.

آقای فضلی در این نشست چالش های موجود و همچنین ظرفیت های موجود در دو کشور را برشمرد و خواهان مساعی مشترک دو کشور در زمینه از بین بردن چالش های امنیتی و مبارزه بامواد مخدر گردید.

داکتر فضلی آمادگی کشورش را بخاطر جایگزین ساختن کشت مواد مخدر در چند ولایت افغانستان بگونه آزمایشی اعلام کرد و تاکید نمود که از بین بردن مواد مخدر نیازمند اراده می باشد.

در همین حال محمد آصف رحیمی والی هرات در حاشیه این نشست با معاون وزیر داخله ایران نیز دیدار نمود و خواهان تسریع طی مراحل عقب نشینی کنسولگری ایران در هرات شد.

آقای رحیمی گفت که تاخیر پیش آمده در کارعقب نشینی این سرک پیامدهای منفی را ببار آورده است.

والی هرات تاکید کرد که تعلل در این زمینه برعلاوه ایجاد مانع در انکشاف جاده مرکزی شهر هرات می گردد، بلکه نارضایتی شهروندان هرات را نیز بدنبال داشته و خواهد داشت.

معاون وزیر داخله ایران نیز بخاطر تسریع پیگیری روند عقب نشینی جاده مرکزی شهر هرات درساحاتی که متعلق به کنسولگری ایران است قول همکاری داد.

گفتنی است که در این نشست دو روزه، چندین نشست تخصصی بین والیان هرات، فراه، نیمروز، خراسان رضوی، خراسان جنوبی و سیستان بلوچستان برگزار شد که به گفته کارشناسان نتایج خوبی را بدنبال داشته است.

این اولین نشست مشترک والیان مرزی ایران و افغانستان است که در شهر مشهد برگزار شد. این نشست با صدور بیانیه ای امروز به کار خود پایان داد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *