• انتشار: ۲۲ ثور ۱۳۹۷
  • ساعت: ۱۱:۳۴
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 28168
پرینت

نشست سه جانبه علمای افغانستان، پاکستان و اندونزی روز گذشته برگزار شد

شورای عالی صلح کشور اعلام کرده که نشست سه جانبه علمای افغانستان، پاکستان و اندونزی روز گذشته (جمعه) در شهر بوگور اندونزی برگزار گردید.

نشست علمای سه کشور با ابتکار دولت اندونزی و به منظور گفتگو و دستیابی به صلح در افغانستان برگزار گردید.

این نشست در حالی برگزار می گردد که پیش تر گروه طالبان در اعلامیه از علمای سه کشور خواسته بود تا در این نشست اشتراک نکنند.

در پایان این نشست سه جانبه، علمای سه کشور در قطعنامه نتایج جلسه ی خود را اعلام کردند که به شرح متن زیر می باشد:

 

بسم الله الرحمن الرحیم

فَإِنْ تَنَازَعْتُمْ فِی شَیْءٍ فَرُدُّوهُ إِلَى اللَّهِ وَالرَّسُولِ إِنْ کُنْتُمْ تُؤْمِنُونَ بِاللَّهِ وَالْیَوْمِ الْآخِرِ ذَٰلِکَ خَیْرٌ وَأَحْسَنُ تَأْوِیلًا (سورهٔ نساء-آیهٔ ۵۹)

ترجمه: اگر شما در کاری اختلاف نمودید، انرا به الله سبحانه و تعالی و پیامبر صلی الله علیه و سلم راجع نماید، اگر شما به الله متعال و روز اخرت ایمان دارید، و این تاویل خوب و درست میباشد.

ما علمای جمهوری اسلامی افغانستان، جمهوری اندونیزیا و جمهوری اسلامی پاکستان به تاریخ ۱۱ می سال ۲۰۱۸ که مطابق است به تاریخ ۲۵ شعبان سال ۱۴۳۹ هجری قمری، در شهر بوگور اندونیزیا در کنفرانس سه جانبه اشتراک نموده و روی تهدیداتی بحث نمودیم که برادران و خواهران مسلمان ما در افغانستان و نقاط دیگر جهان به آن مواجه اند.

با اتباع از اصول وحدت و همبستگی و همچنان در روشنی برادری و اخوت، ما در افغانستان، پاکستان و تمام جهان اسلامی متعهد به تامین صلح بوده و بر ان تاکید مینمایم.

با در نظر داشت اینکه برادران و خوهران مان در افغانستان از چندین دهه بدین سو با مشکلات، دشواریها و رنج و الم روبرو اند و با وجود همه این ناهنجاری ها، آنان برای رسیدن به صلح تلاشهای خویش را ادامه داده و نا امید نگردیده اند. ملت مؤمن و مسلمان افغانستان در مقابل این همه مصائب مقاومت و متانت از خویش نشان داده است .

با اظهاری همبستگی با آنان جهت رسیدن به صلح و با الهام گیری از احکام مقدس قران و سنت، ما از تأمین صلح و رفاه در افغانستان به صورت کلی حمایت میکنیم، و به شکل خاص بحث های خویش را طوری متمرکز میسازیم که علما چگونه میتوانند جهت رسیدن به صلح، فضای مساعد صلح را به میان بیاورند.

کنفرانس علماء برا اساس این حکم قرانکریم که میفرماید: فَإِنْ تَنَازَعْتُمْ فِی شَیْءٍ فَرُدُّوهُ إِلَى اللَّهِ وَالرَّسُولِ إِنْ کُنْتُمْ تُؤْمِنُونَ بِاللَّهِ وَالْیَوْمِ الْآخِرِ ذَٰلِکَ خَیْرٌ وَأَحْسَنُ تَأْوِیلًا (سورهٔ نساء-آیهٔ ۵۹)، برگزار میگردد.

ما تاکید مینمایم که هدف اصلی ما وحدت امت اسلامی میباشد و طوریکه در نماز شانه به شانه در پهلوی همدیگر میایستم، امت مسلمه باید با هم متحد شود تا فاصله موجود بین امت اسلامی از میان برداشته شوند.

ما بر اساس این اصل قرانی که میفرماید: وَاعْتَصِمُوا بِحَبْلِ اللَّهِ جَمِیعًا وَلَا تَفَرَّقُوا (أل عمران ۱۰۳)، تلاش مینمایم که فاصله را از بین برده تا الله تعالی در عوض ان رحمت و برکت خویش را نازل گرداند.

با در نظر داشت حقایق فوق الذکر در این کنفرانس بر موضوعات ذیل توافق نمودیم:

۱ –  اسلام دین صلح، تحمل و اعتدال است. کلمه اسلام از سلام اخذ گردیده است که به معنی صلح و نجات میباشد. مسلمانان واقعی باید از ترحم و مهربانی کار بگیرند.

۲ –  پیام اساسی اسلام مبنی بر صلح، ترحم، و مهربانی است. به همین منظور ما از پیام پاکستان (فتوی متفقه ۱۸۰۰ تن از علمای پاکستان) از قطعنامه های علمای افغانستان و تمام ابتکارات و قطعنامه های صادر شده از جانب جهان اسلام حمایت مینمایم که بر صلح و اخوت اسلامی پافشاری نموده و خشونت و تروریزم را تقبیح نموده اند.

۳ – صلح امر الهی است و بر هر مسلمان واجب است که در زندگی، گفتار و کرداد معنوی خویش از این امر متابعت نماید. تمام مشکلات میان مسلمانان باید در روشنی قران کریم و سنت نبوی حل و فصل گردد. ما علما به همین منظور از پیشنهاد اخیر صلح دولت جمهوری اسلامی افغانستان که از سوی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان محمد اشرف غنی در فبروری ۲۰۱۸ د کنفرانس دوم پروسه کابل اعلان گردید، حمایت و تشکری مینماییم. ما همچنان از کشورهای منطقه، جهان اسلام و جامعه جهانی سپاس گذاری میکنیم که از روند صلح افغانستان حمایت خویش را اظهار نموده اند.

۴ – با در نظر داشت اینکه شرایط لازم برای صلح در افغانستان مهیا گردیده است، بر تمام جناح های دخیل صدا میکنیم که مذاکرات مستقیم را اغاز نمایند. زیرا، مشاوره برای حل صلح امیز یک امر دینی است و در آیات مختلف قران کریم مثل سوره الشوری ایه ۴۲ و ۳۸ برآن تأکید گردیده است و مشوره کار مؤمنان نیکوکار شمرده شده است.

۵ –  منحیث وارثین پیامبر صلی الله علیه وسلم و مفسرین قران و محدثین، علماء در جامعه اسلامی برای حفظ ماهیت واقعی اسلام نقش اساسی دارند، این میراث واقعی پیامبر صلی الله علیه وسلم است که برا اساس ان رحمت للعالمین توصیف گردیده است. ما به همین منظور به این امانت بسا بزرگ شانه داده ایم تا با توجه به اصول اخلاقی اسلام برای اخوت اسلامی و اخوت انسانی کار کنیم

۶ – علماء منحیث ورثه الانبیاء وظیفه دارند که برای ارتقای ارزشهای جهانی دین مقدس اسلام مثل صلح، تحمل و عدالت اجتماعی کار کنند و همچنان مردم را تشویق نمایند که در زندگی خویش این اصول را معیارات اساسی و رهنمودی قرار دهند.

۷ – علمای امت اسلامی و بالاخص علمای اندونیزیا، افغانستان و پاکستان از تمام مشکلات و تهدیدات که کشور های اسلامی با آن روبرو اند با خبر هستند و میتوانند برای صلح و همبستگی در جهان اسلام و به شکل خاص در افغانستان فعالانه نقش داشته باشند.

۸ –  رهنمودها و موعظه های مؤثر علماء که مبنی بر احکام مقدس قران و ارشادات نبوی باشند مانند این اصل که رسول الله صلی الله علیه و سلم به پیگیری راه اوسط و میانه ترجیح میداد و معیار زندگی خویش را وسطیت ساخته بود، راه درست و خوبتر برای مسلمانان نیز همین راه میباشد، طوریکه رسول الله صلی الله علیه وسلم فرموده است: اعمال نیک را به شکل مناسب و با اخلاص و اعتدال انجام دهید، دایم راه میانه را اختیار نمایید و در رفتار نیز از اعتدال کار بگیرید تا به مقصد خویش که جنت است برسید.(سَدِّدُوا وَقَارِبُوا، وَاغْدُوا وَرُوحُوا، وَشَىْءٌ مِنَ الدُّلْجَهِ‏.‏ وَالْقَصْدَ الْقَصْدَ تَبْلُغُوا ‏”‏‏.‏ بخاری جلد هشتم، حدیث ۴۷۰)

۹ –  ما یک بار دیگر پافشاری مینماییم که خشونت و تروریزم باید با هیچ دین، ملت، تمدن و قوم ارتباط داده نشود، چون افراطیت خشونت بار، تروریزم، حملات انتحاری و خشونت علیه افراد ملکی، در تصادم با اصول دین مقدس اسلام قرار دارد.

۱۰ –  منحیث یک خانواده امت اسلامی، ما از روند همه جانبه صلح حمایت مینماییم، و اماده هستیم که در این روند فعالانه همکاری نماییم همچنان از همه تلاشها و پیشنهاد های صلح با در نظر داشت نصوص ذیل حمایت میکنیم که سبب صلح دایمی در افغانستان گردد:

  • إِنَّمَا الْمُؤْمِنُونَ إِخْوَهٌ فَأَصْلِحُوا بَیْنَ أَخَوَیْکُمْج وَاتَّقُوا اللَّهَ لَعَلَّکُمْ تُرْحَمُونَ: مؤمنان برادران یک دیگرند، میان انها صلح نمایید و از الله تعالی بهراسید تا بر شما رحم گردد. سوره الحجرات آیه ۱۰
  • قال رسول الله صلى الله علیه وسلم ألا أخبرکم بأفضل من درجه الصیام والصدقه والصلاه ؟ قلنا بلى . قال إصلاح ذات البین وفساد ذات البین هی الحالقه، (ترمذی) رسول الله (ص) فرمودند، آیا شما را با خبر نمایم از عملی که از صیام، صدقه و نماز بهتر است، آنان گفتند: بلی، رسول الله صلی الله علیه و سلم فرمود: صلح نمودن میان مردم، چون فساد میان انها هلاک کننده است.
  • رسول الله صلی الله علیه و سلم در یک حدیث فرموده است: (مَثَلُ الْمُؤْمِنِینَ فِی تَوَادِّهِمْ وَتَرَاحُمِهِمْ وَتَعَاطُفِهِمْ مَثَلُ الْجَسَدِ؛ إِذَا اشْتَکَى مِنْهُ عُضْوٌ تَدَاعَى لَهُ سَائِرُ الْجَسَدِ بِالسَّهَرِ وَالْحُمَّى) مثال مؤمنان میان ایشان در محبت، ترحم و عاطفه مثل یک جسد میباشد، وقتیکه یک عضو ان درد نماید، تمام وجود نا ارامی و درد را احساس مینماید. متفق علیه

۱۱ –  در این بخش ما از تلاش های علمای افغانستان و پاکستان که برای صلح و برادری میان مردم و حکومتهای دو کشور در روشنی قران و سنت و بر اساس تعالیم اسلامی انجام میدهند، حمایت میکنیم.

۱۲ – در پایان ما از دولت اندونیزیا سپاسگذاری مینماییم که به شکل مخلصانه بین علمای سه کشور و جهان اسلامی این پروسه همکاری را اغاز نموده و در آینده نیز از آن حمایت میکند.

الله تعالی در اعمال صالحه ما برکت عنایت فرماید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *