• انتشار: 9 جولای 2019
  • ساعت: 15:34
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 35724
پرینت
وزارت خارجه:

نشست‌های صلح و تعاملات اخیر با پاکستان امیدوارکننده بوده است

مسوولان وزارت خارجه کشور می‌گویند نشست‌های صلح قطر و تعاملات اخیر حکومت با پاکستان امیدواری به کاهش خشونت و آغاز گفتگوها بین دولت و طالبان را شدت بخشیده است.

 ادریس زمان معین سیاسی وزارت خارجه کشور، امروز سه‌شنبه (۱۸سرطان) در یک گردهمایی علمی در رابطه با صلح، برگزاری نشست بین‌الافغانی صلح در قطر را امیدوارکننده خواند.

آقای زمان گفت در قطعنامه‌‌یی که از این نشست بیرون شده است، نکته‌های مثبت ذکر شده و امید می‌رود در پی نشست دوحه خشونت‌ها در کشور کاهش یافته و زمینه‌ آغاز گفتگوهای مستقیم و رسمی بین دولت و طالبان مساعد شود.

نشست بین‌الافغانی قطر که از سوی دولت‌های آلمان و قطر زمینه سازی شده بود در هفتم و هشتم جولای در شهر دوحه قطر دایر شده و با ارائه یک قطعنامه مشترک پایان یافت.

در این قطعنامه بر کاهش خشونت‌ها و ادامه گفتگوهای معطوف به صلح در کشور تاکید شده اما پیرامون برقراری آتش‌بس و آغاز گفتگوهای مستقیم دولت و طالبان چیزی گفته نشده است.

معین وزارت خارجه همچنان تعاملات اخیر حکومت را با پاکستان امیدوارکننده خواند؛ آقای زمان گفت که در جریان ماه‌های اخیر روابط کابل با اسلام‌آباد در جهت مثبت در حرکت بوده و امید می‌رود که این تعاملات به کاهش خشونت و آغاز گفتگوهای بین‌الافغانی میان دولت و طالبان منجر شود.

ده روز پیشتر رییس جمهور در جریان سفرش به پاکستان با نخست وزیر این کشور روی برقراری صلح، کاهش خشونت و همکاری‌های اقتصادی صحبت کرد، سفر اخیر رییس جمهور به اسلام‌آباد سرآغاز یک صفحه تازه  در روابط سازنده بین دو کشور خوانده شده است.

همچنان احسان ضیاء رییس دفتر انستتیوت صلح امریکا، گفتگوهای بین الافغانی در قطر را گام مثبت در روند صلح و پایان خشونت در کشور خواند.

از سویی هم عزیز احمد تسل رییس گروه حفاظت از افراد ملکی در حاشیه این گردهمایی گفت که نشست بین‌الافغانی قطر توانست فضای اعتماد بین طالبان و حکومت را مساعد کند.

او افزود که طالبان پذیرفته اند که آزادی بیان را پذیرفته و به افراد ملکی در جریان جنگ آسیب نزنند، این مسائل می‌توانند در روند صلح امید بخش باشند.

نشست بین افغانی قطر بین ۶۲ از سیاسیون، جامعه مدنی افغانستان و نمایندگان طالبان در حالی برگزار شد که هفتمین دور گفتگوهای نماینده‌ خاص امریکا با طالبان در حالی که گفته می‌شود با پیشرفت‌های اساسی روبرو بوده در قطر جریان دارد.امید می‌رود دو طرف در این دور به یک توافق دست یابند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *