• انتشار: 18 اکتبر 2015
  • ساعت: 17:13
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 3586
پرینت

نشستی به منظور رشد و توسعه فرهنگ استفاده از رسانه های اجتماعی

سومین نشست رسانه هاى اجتماعى افغانستان، به هدف رشد و توسعۀ فرهنگ استفاده از رسانه هاى اجتماعى در کابل، درحالى برگزار گردید که فعلاً بیش از ۱٫۲ میلیون مشترک، از این رسانه ها استفاده می کنند.

بر خلاف  ١۴ سال پیش، امروز اکثریت جوانان به شبکه هاى اجتماعى دسترسى دارند، تمام وزارتخانه ها، نهادهاى دیگر دولتى و غیردولتى به انترنت وصل هستند و استفاده از انترنت در بسیاری از ادارات، امر ضروری پنداشته میشود.

امروز سومین نشست رسانه هاى اجتماعى افغانستان رادرکابل برگزار نمود که در آن شمارى از مقام های دولتی، جوانان، کاربران رسانه هاى اجتماعى، هنرمندان، خبرنگاران و چهره های سیاسی شرکت کرده بودند که نقش شبکه هاى اجتماعى در تحولات اخیر درکشور وزندگى روزمره مردم موثر خوانده شد.

ایلین جیوEileen Guo نماینده این نهاد گفت که رسانه هاى اجتماعى و تکنالوژى، به  بخشى از زندگى روزمره مردم افغانستان مبدل شده است .

وى علاوه کردکه رسانه هاى اجتماعى، سهولتهایى را به مردم ایجاد کرده و از این طریق مردم براى آواره ها و رویدادهاى مختلف درافغانستان پول جمع آورى میکنند و در برابر رویدادى مانند قتل فرخنده واکنش نشان میدهند و موقفگیرى میکنند که بسیار موثرهم بوده است .

ایمل مرجان معین تکنالوژى معلوماتى وزارت مخابرات؛ مخابرات وتکنالوژى رایکى از سکتورهاى قوى درکشور خواند؛ اما گفت که پیشرفتهاى صورت گرفته دراین عرصه ها کافى نیست و کارهاى زیادى است که باید دراین راستا انجام شود.

موصوف علاوه کردکه ٢٠ میلیون افغان به سکتورمخابرات و تکنالوژى معلوماتى دسترسى دارند و شهروندان باقى مانده، یا دراطراف این خدمات اند یا در یک کیلومترى قرار دارند وتلاش میشود که براى آنان نیز خدمات برسد.

معین تکنالوژى معلوماتى وزارت مخابرات تاکیدکرد باوجودیکه قیمت خدمات مخابراتى و تکنالوژى بلند است؛ اما با آنهم دست کم یک عشاریه دومیلیون افغان از بخش هاى مختلف رسانه هاى اجتماعى به شمول فیسبوک، تویتر، یوتیوب ، گوگل پلس و….استفاده میکنند، قابل قدراست.

اما این مقام وزارت مخابرات تاکید کرد: “در کنار سهولت ها و مفاد، رسانه هاى اجتماعى مشکلاتى را نیز به بار مى آورند که یکى از آن، دسترسى همگانى به معلومات شخصى ما است که ازاین طریق در بعضى موارد به افراد، خانواده ها و مذاهب توهین نیز میشود.”

چندی پیش در روز جهانی شبکه های اجتماعی معین نشراتی وزارت اطلاعات و فرهنگ گفته بود که استفاده از رسانه های اجتماعی را قانون مند می کند اما تاکنون خبری از این اقدام نیست.

گفتنی است که این اقدام تاحدودی ممکن و اجرایی نخواهد بود.

۱ دیدگاه

شما نیز می توانید در تبادل نظرها شرکت کنید، دیدگاهی بنویسید یا به دیدگاه دیگران پاسخ دهید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *