• انتشار: ۱۴ قوس ۱۳۹۴
  • ساعت: ۱۴:۳۹
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 4867
پرینت

نزدیک به ۵۰ درصد بلند منزل های کابل غیر قانونی است

عبدالاحد واحد، سرپرست شهرداری کابل می گوید که ۴۸ درصد بلند منزل های شهر کابل و تمامی بلند منزل هایی که در ساحه رهایشی ساخته می شود، غیر قانونی است.

آقای واحد گفت: زورمندان بدون در نظر داشت قانون و سرپیچی از آن در ساحه های رهایشی بلند منزل اعمار می کند و به ماموران شهرداری نیز پاسخگو نیستند.

این سخنان را آقای واحد در جلسه استجوابیه مجلس نمایندگان ارایه کرد.

مجلسی ها، به دلیل انبار شدن زباله ها در شهر و الودگی زیست محیطی عبدالاحد واحد، سرپرست شهرداری کابل، معاون اداره محیط زیست، معاون اداره نورم و استندرد و معاون اداره مواد نفتی به دلیل الودگی هوای شهر کابل به مجلس خوانده شده بودند.

سرپرست شهرداری کابل می گوید که تراکم نفوس، ساخت و ساز غیر قانونی و کمبود بودجه از مشکل اساسی الودگی شهر کابل است.

آقای واحد می گوید که بارها اعمارهای غیر قانونی بلند منزل های را مشاهده و به نهادهای امنیتی مکتوب ارسال کردیم ولی جلوگیری نشد. تنها راه جلوگیری از ساخت بلند منزل در ساحه های رهایشی، تطبیق قانون است.

او گفت که از سوی دیگر، شهر کابل در ده سال گذشته ۵ برابر افزایش نفوس داشته ولی تعداد کارمندان و موظفان شهرداری کابل افزایش نیافته است.

نمایندگان مجلس اما بر این باورند که نهادهای مذکور برنامه ای مشخص برای پاک کردن محیط زیست ندارند و بیشتر به فکر منافع شخصی خود هستند.

فوزیه کوفی، مسئولان نهادی ذکر شده را “بی کفایت” خواند و افزود که این مقامات باید هیچ توجهی برای بی کفایتی خود نداشته باشند و مجلس باید سه روز فرصت دهد تا زباله های از سطح شهر جمع اوری گردد.

خانم کوفی افزود که شهرداری با کمبود بودجه مواجه نیست و در صورتی که در زمان معین شهر را پاک نکنند، باید استعفا دهند.

ربابه پروانی نیز گفت که شهرداری از بودجه سال قبل خود فقط ۳۷ درصد را مصرف کرده است، چطور ادعا می کند که کمبود بودجه دارد؟

سرپرست شهرداری کابل گفت که شهرداری روزانه نزدیک به ۴٫۵ هزار تن زباله را از شهر کابل خارج می کند ولی تراکم جمعیت و غیر معیاری بودن شهر باعث فعالیت آنان می شود.

آقای واحد به نمایندگان گفت که یک حشر برای پاکاری در شهر کابل راه اندازی شده است و ۱۲۲ موتر در شهر فعالیت می کند و تا یک هفته دیگر شهر پاک خواهد شد.

وی همچنین افزود که قیودات امنیتی از دیگر مشکل شهرداری است و اشاره کرد هر مهمان خارجی که به کابل می آید تا سه روز نمی توان زباله ها را از شهر جمع آوری کرد.

لازم به ذکر است جمع شدن زباله ها در تمامی شهر کابل طی چند سال اخیر بی سابقه بوده است و اکثر جاده های شهر را زباله گرفته است.

برخی از شهروندان نیز از طریق شبکه های اجتماعی از دولت و مقام های مسئول خواستار پاک کاری خیابان ها و معابر شده اند.

 

۱ دیدگاه

شما نیز می توانید در تبادل نظرها شرکت کنید، دیدگاهی بنویسید یا به دیدگاه دیگران پاسخ دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *