• انتشار: ۲۴ سرطان ۱۳۹۸
 • ساعت: ۲۱:۴۵
 • سرویس: اجتماعی
 • کدخبر: 35959
پرینت
لغو تفاهم نامه موسسه کمک به معارف افغانستان و وزارت معارف

نزدیک به ۳ هزار زن بی سواد با سن بالا را بلا تکلیف گذاشته است

با لغو تفاهم نامه موسسه کمک به معارف افغانستان و وزارت معارف، به فرمان رئیس جمهور نزدیک به ۳ هزار دانش آموز بلاتکلیف مانده اند.

مسئولان نهاد کمک به معارف افغانستان امروز در یک نشست خبری در کابل می‌گویند، رئیس جمهور غنی در فرمانی تفاهم‌نامه میان این نهاد و وزارت معارف را لغو کرده است.

حسینه شیرجان، رئیس نهاد کمک به معارف افغانستان می‌گوید، با صدور فرمان لغو تفاهم‌نامه میان این نهاد و وزارت معارف از سوی رئیس جمهور غنی، حدود ۳۳۰۰ تن از دانش‌آموزان این نهاد در بی سرنوشتی به‌سر می‌برند.

به گفتۀ او، براساس فرمان رئیس جمهور، دانش‌آموزان نهاد کمک به معارف افغانستان به سوادآموزی مدغم می‌شوند.

اما نوریه نزهت، سخنگوی وزارت معارف می‌گوید، لغو تفاهم‌نامه میان نهاد کمک به معارف افغانستان و وزارت معارف به این دلیل است که تمام هزینه‌های این نهاد از سوی وزارت معارف پرداخت می‌شد.

با این همه، شماری از دانش‌آموزان نهاد کمک به معارف افغانستان ادعا می‌کنند که مسئولان معینیت سواد حیاتی وزارت معارف با آن‌ها برخورد درست نمی‌کنند.

به گفتۀ آنان، در بعضی مواقع به آن‌ها گفته شده است که این نهاد وجود نداشته و خیالی است. اما سخنگوی وزارت معارف با رد ادعای این دانش‌آموزان می‌گوید، تمام این گفته‌ها صحنه‌سازی است و حقیقت ندارد.

نهاد آموزشی کمک به معارف افغانستان از سال ۱۳۸۲ به این‌سو با فراهم کردن خدمات آموزشی برای زنانی که سن بالا دارند، به فعالیت آغاز کرد.

۱ دیدگاه

شما نیز می توانید در تبادل نظرها شرکت کنید، دیدگاهی بنویسید یا به دیدگاه دیگران پاسخ دهید.

 1. مؤسسه کمک به معارف افغانستان در تاریخ ۱۰ اسد ۱۳۹۸:

  وضاحت در مورد اظهارات سخنگوی وزارت معارف:
  خانم نزهت، سخنگوی وزارت معارف:”لغو تفاهم‌نامه میان نهاد کمک به معارف افغانستان و وزارت معارف به این دلیل است که تمام هزینه‌های این نهاد از سوی وزارت معارف پرداخت می‌شد.”
  وضاحت در این مورد: بر اساس تفاهمنامه منعقده بین وزارت معارف و مؤسسه کمک به معارف افغانستان، حدوداً ۵۰٪ از مصارف این برنامه به عهده مؤسسه کمک به معارف افغانستان و متباقی آن به عهده وزارت معارف گداشته شده است.
  اگر خانم نزهت، تفاهمنامه منعقده فی مابین مؤسسه کمک به معارف افغانستان و وزارت معارف را مطالعه نماید، بدون شک از اظهارات بی بنیاد خود صرفنظر خواهند نمود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *