• انتشار: ۶ جدی ۱۳۹۴
  • ساعت: ۲۲:۲۵
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 5533
پرینت

نخستین نشست چهار جانبه برای از سرگیری مذاکرات صلح برگزار می گردد

محمد اشرف غنی رئیس جمهوری کشور با جنرال راحیل شریف رئیس ستاد ارتش پاکستان توافق کردند تا برای از سرگیری مذاکرات صلح دولت افغانستان، نخستین نشست چهار جانبه میان افغانستان، پاکستان، ایالات متحده و چین صورت بگیرد.

جنرال راحل شریف رئیس ستاد ارتش پاکستان امروز یکشنبه در رآس هیاتی وارد کابل شد تا با مقامات سیاسی و نظامی کشور دیدار و گفتگو نماید.

وی پس از ورود به کابل با محمد اشرف غنی رئیس جمهور و داکتر عبداله عبداله رئیس اجرائی کشور دیدار و گفتگو کرد.

در این دیدار طرفین بر سر موضوعاتی از قبیل مسائل امنیتی، مبارزه مشترک علیه تروریسم، آغاز پروسه صلح و تبادله اطلاعات به بحث و گفتگو پرداختند.

در این دیدار همچنین روی ساز و کارهای موثر برای جلوگیری از فعالیت آزادانه تروریست‌ها از خاک دو کشور تاکید گردید و با درک و حفظ احترام به نیازهای رفت و آمد میان مردمان دو کشور٬ روابط اقوام و مهاجرین افغان در پاکستان٬ توافق صورت گرفت تا دو کشور اجازه ندهند عناصر تروریست از خاک شان برای انجام اعمال تروریستی استفاده نمایند.

طرفین همچنین موافقت کردند که روند صلح و گفتگو را با آن دسته از طالبان که آماده مذاکره و پیوستن به پروسه صلح هستند، ادامه دهند و با دیگر دسته هایی که به خشونت و اعمال تروریستی ادامه می‌دهند از طریق چارچوبی برخورد کنند که دو طرف روی آن توافق داشته باشند.

طرفین همچنین موافقت کردند تا نخستین نشست چهار جانبه میان کشورهای افغانستان٬‌ پاکستان٬‌ ایالات متحده آمریکا و چین برای تدوین یک نقشه جامع با قید مسئولیت‌های مشخص اعضای نشست برای دست یافتن به صلح در ماه جنوری سال ۲۰۱۶  دایر کنند.

همچنین برای بهبود روابط و اعتماد سازی بیشتر تاکید صورت گرفت تا نشست‌های دوجانبه امنیتی برای مقابله با  تهدیدهای مشترک و همآهنگی بهتر افزایش یابد.

لازم به ذکر است که در این دیدار صلاح الدین ربانی وزیر امورخارجه٬‌ معصوم استانکزی سرپرست وزارت دفاع ملی، محمد حنیف اتمر مشاور شورای امنیت ملی، مسعود اندرابی سرپرست ریاست عمومی امنیت ملی، قدم شاه شهیم رئیس ستاد ارتش کشور و تعداد دیگری از مقامات عالی رتبهء حکومت افغانستان نیز حضور داشتند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *