• انتشار: ۹ ثور ۱۳۹۶
  • ساعت: ۱۳:۳۸
  • سرویس: فرهنگی هنری
  • کدخبر: 20443
پرینت

نخستین نشست راهبردی حفظ میراث‌های فرهنگی در هرات برگزار شد/ ۷۸۰ بنای تاریخی در هرات

نخستین کنفرانس راهبردی توریزم ،برنامه‌ریزی شهری ومدیریت میراث‌های فرهنگی امروز در شهر هرات برگزار شد.

شرکت کنندگان امروز شنبه در این کنفرانس راه‌کارهای  قانونی به هدف کمک به حفظ و مراقبت بناهای تاریخی را به بررسی می‌گیرند.

محمد اشرف غنی رییس جمهور کشور نیز در پیام تصویری از شمولیت آبده‌های تاریخی هرات در فهرست میراث‌های جهانی حمایت کرده و به وزارت‌های اطلاعات و فرهنگ و خارجه هدایت داد تا این روند را در تفاهم با یونسکو پیگیری کنند.

آقای غنی همچنان به تغییر نوع مدیریت آبدات تاریخی  تاکید کرد و گفت که باغ بابر یک نمونه موفق مدیریت بناهای تاریخی است که از عواید آن درحفظ ومراقبت آن استفاده می‌شود.

از سویی هم محمد آصف رحیمی والی هرات، این ولایت را مرکز رسانس شرق یاد کرد و گفت که از راه‌کارهای این نشست برای حفظ آبده‌های تاریخی و توسعه صنعت گردشگری بگونه کاربردی استفاده خواهند کرد.

هرات ۷۸۰ بنای تاریخی از جمله مجموعۀ مصلی، مسجد جامع بزرگ، قلعه اختیارالدین را در خود جای داده و بستر ارزنده میراث‌های مشترک بشری است.

والی هرات از بنیاد فرهنگی آغاخان وسازمان یونسکو خواست تا دوباره فعالیت شان را در هرات از سر گیرند و در جهت ثبت بخشی از شهر کهنه هرات در فهرست میراث‌های جهانی با وزارت فرهنگ کشور بطور مشترک تلاش کنند.

قرار است این کنفرانس تاعصر امروز ادامه یابد و در پایان تفاهم‌نامه‌ای به هدف حفظ  وتغییر مدیریت بناهای تاریخی میان والی هرات ومشاور رییس جمهوری به امضا برسد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *