• انتشار: 28 سپتامبر 2018
  • ساعت: 11:04
  • سرویس: اقتصاد
  • کدخبر: 29491
پرینت

نخستین دهلیز هوایی تجاری میان افغانستان و اروپا افتتاح شد

نخستین دهلیز هوایی برای گسترش تجارت بین افغانستان و اروپا روز پنج‌شنبه ۵ میزان کارش را آغازکرد.

در مراسم راه‌اندازی این دهلیزهوایی نمایندگان اتحادیه اروپا، کشورهای فنلاند، ایتالیا و مقام‌های بخش دولتی و خصوصی افغانستان حضور داشتند.

در نخستین پرواز از این دهلیز هوایی ۱۲ تن پوست قره‌قل به فنلاند و هشت تن پوست قره‌قل به ایتالیا منتقل شد. قرار است پروازها به مسکو، چین و تمام شهرهای هند نیز از همین دهلیز انجام شود.

اموال تاجران افغانستانی از میدان‌هوایی کابل بارگیری می‌شود و سپس به ترکیه و از آن‌جا به دیگر شهرهای اروپایی منتقل می‌شود.

پیش از این دهلیزهای هوایی بین افغانستان و کشورهای هند، قزاقستان، ترکیه و عربستان ایجاد شده بود.

به گفته سمیر رسا، مسئول مطبوعاتی مشاور اقتصادی رئیس جمهوری از آغاز ایجاد دهلیز هوایی بین افغانستان و هند و دیگر کشورها تاکنون ۱۸۱ پرواز انجام شده است که حامل صدها تن کالا به ارزش ۶۰ میلیون دلار بوده است.

صادرات افغانستان در این پروازها بیشتر قالی، پوست قره‌قل، میوزه تازه و خشک بوده است.

آقای رسا افزود که از این دهلیز کالاهای صادراتی تاجران افغان به تمام شهرهای اروپا حمل می شود. به گفته او کالاهای افغانستانی در اروپا بازار خوبی دارد.

مقامات افغانستان بر این باور اند که با ایجاد دهلیزهای هوایی صادرات افغانستان گسترش یافته است. به طور مثال پیش از این جلغوزه سیاه افغانستان از یک کشور دیگر به چین صادر می‌شد، اما با ایجاد دهلیز تازه، مستقیم به شهر ارومچی چین صادر می‌شود.

اجمل عبدالرحیم زی، معاون وزارت تجارت و اقتصاد افغانستان گفته است که با ایجاد دهلیزهای هوایی صادرات افغانستان در ۹ ماه گذشته ۳۲ درصد افزایش یافته است.

پیش از ایجاد دهلیزهای هوایی بین افغانستان و دیگر کشورها یکی از مسیرهای اصلی صادرات افغانستان پاکستان بود، اما بارها به خاطر تنش‌های سیاسی بین دو کشور تاجران افغان با مشکل رو به رو می‌شدند. این موضوع سبب شد که مقام‌های افغان بیشتر از گذشته به دنبال ایجاد دهلیز هوایی با دیگر کشورها باشند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *