• انتشار: 2 مارس 2019
  • ساعت: 10:44
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 32768
پرینت
کمیسیون مستقل انتخابات:

نتایج نهایی انتخابات پارلمانی ۱۴ ولایت دو روز پس از معرفی کمیشنران جدید اعلام می‌شود

کمیسیون مستقل انتخابات می‌گوید نتایج نهایی انتخابات پارلمانی ۱۴ ولایت دو روز پس از معرفی کمیشنران جدید، اعلام می‌گردد.

براساس اعلام این کمیسیون کارهای تخنیکی نتایج نهایی  انتخابات پارلمانی در ۱۴ ولایت به جز کابل تکمیل شده‌است.

ذبیح‌الله سادات، معاون سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات می‌گوید تا دو روز پس از معرفی کمیشنران جدید، نتایج نهایی انتخابات پارلمانی ۱۵ ولایت اعلام خواهد شد.

آقای سادات افزود: «کمی کار‌ تخنیکی نتایج نهایی انتخابات پارلمانی کابل مانده است و از ۱۴ ولایت دیگر کار‌های تخنیکی‌اش خلاص شده است که در جریان دو تا سه روز با معرفی کمیشنران جدید، نتایج نهایی انتخابات پارلمانی این ولایت‌ها اعلام خواهد شد.»

پروان، سمنگان، لغمان، ارزگان، نیمروز، زابل، دایکندى، بامیان، فراه، فاریاب، نورستان، کنرها، خوست، سرپل، کاپیسا و پنجشیر و بدخشان و جوزجان ولایت‌هایی‌اند که نتایج نهایی‌شان اعلام شده است.

در همین حال کمیشنران جدید کمیسیون‌های انتخاباتی نیز روز جمعه، دهم حوت از سوی نامزدان انتخابات ریاست جمهوری مشخص شدند. احزاب سیاسی و نهادهای مدنی مرتبط با انتخابات، حدود یک هفته پیش ۸۴  نفر به شمول ۱۴ زن را برای عضویت در کمیسیون‌های انتخاباتی به حکومت معرفی کرده‌ بودند که سرانجام ۱۷ تن از نامزدان انتخابات ریاست جمهوری به شمول محمداشرف غنی رییس جمهور کشور و عبدالله عبدالله رییس اجرایی کشور، روز جمعه، دهم حوت اعضای جدید کمیسیون‌های انتخاباتی را مشخص کردند

باید گفت انتخابات پارلمانی در ۳۲ ولایت کشور به تاریخ ۲۸ و ۲۹ میزان و در قندهار با یک هفته تأخیر برگزار شد. این انتخابات با مشکلات مدیریتی، تخنیکی و امنیتی فراوانی همراه بود. انتخابات پارلمانی غزنی قرار است هم‌زمان با انتخابات ریاست جمهوری در ۲۹ سرطان سال آینده برگزار شود.

در پی این مشکلات محمداشرف غنی، رییس جمهور کشور قانون جدید انتخابات را به روز سه‌شنبه ۲۳ دلو توشیح کرد که بر اساس آن، رییسان و اعضای کمیسیون‌های مستقل انتخابات و شکایات انتخاباتی از کار برکنار شدند.

رییس جمهور هم‌چنان به منظور جلوگیری از سکته‌گی در اجرای امور، رییسان دبیرخانه هر دو کمیسیون را به طور موقت به عنوان سرپرست کمیسیون‌های انتخاباتی تعیین کرد.

یک روز پس از صدور این فرمان لوی‌سارنوالی رییسان و ۱۰ عضو دیگر کمیسیون‌های انتخاباتی را به دلیل سوء استفاده از صلاحیت‌های وظیفه‌ای ممنوع‌الخروج اعلام کرد.

لوی‌سارنوالی می‌گوید که روند رسیده‌گی به پرونده رییسان و ۱۰ عضو دیگر کمیسیون‌های انتخاباتی آغاز شده است.

با این حال دیده شود که کمیشنران جدید کمیسیون‌های انتخاباتی چقدر می‌توانند در کار خودشان، موفقانه پیش بروند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *