• انتشار: 3 اکتبر 2015
  • ساعت: 17:26
  • سرویس: علمی
  • کدخبر: 3171
پرینت

ناسا تصاویری با رزولوشن بالا در فلیکر منتشر کرد

تا به امروز تصاویر متعددی از پروژه‌ی آپولوی ناسا منتشر شده، اما ناسا ۸٫۴۰۰ تصویر جدید را از این ماموریت را منتشر کرده که زوایای جدیدی از این ماموریت را نمایش می‌دهد.

به گزارش خبرگزاری رها به نقل از شهرخبر؛ ناسا مجموعه ای از تصاویری را که از ماموریت آپولو ۱۱ دریافت کرده منتشر کرد که زوایای جدیدی از این قدم بزرگ برای تاریخ بشری را نمایش می‌دهد. این مجموعه شامل بیش از ۸٫۴۰۰ تصویر که با رزولوشن ۱٫۸۰۰dpi است.

تصاویر مورد نظر با استفاده از کمره هایی موسوم به Hesselblad ناسا ثبت شده است. این تصاویر با استفاده از فرآیند‌های عکاسی و ویرایش، دیجیتالی شده و در برخی موارد نیز بهبود یافته‌اند، هرچند شماری از آن‌ها در مقایسه با تصاویری که این روزها با دوربین‌های مختلف ثبت می‌شوند، از کیفیت مطلوبی برخوردار نیستند.

Nasa_4کیپ تیگ (Kipp Teague) مدیر پروژه‌ی جمع‌آوری این تصاویر در این خصوص گفت: در سال ۲۰۰۴ میلادی مرکز فضایی جانسون کار اسکن دوباره‌ی تصاویر ثبت شده توسط کمره های ارسال شده به ماه را آغاز کرد. من به همراه اریک جونز، در طی این پروژه تصاویر را با فرمت TIFF روی دی‌وی‌دی‌هایی جمع آوری کردیم. ما کار ویرایش این تصاویر را آغاز کردیم و بهبود این تصاویر را از طریق تغییرات در روشنایی و رنگ تصاویر اعمال کرده‌ایم. ضمنا سایز تصاویر نیز تا ۱۰۰۰dpi کاهش یافته تا در صفحات نمایش با رزولوشن بالا در بهترین حالت برای کاربران نمایش داده شود.

با توجه به درخواست بالای کاربران برای تیگ تصمیم گرفته تا با بررسی دوباره تصاویر و انجام ویرایش برای بهبود هر چه بیشتر تصاویر، آن‌ها را از طریق فلیکر در اختیار کاربران قرار دهد.

البته باید به این موضوع اشاره کرد که این تمام تصاویر ثبت شده نیست. هرچند این تصاویر شامل ماموریت‌های مختلفی در کل پروژه‌ی آپولو است، اما نمی‌توان تصاویری از ماموریت‌های آپولو ۷، ۸، ۹، ۱۰ یا ۱۳ را در این مجموعه مشاهده کرد.

پروژه آپولو از جمله برنامه های ناسا برای اعزام انسان ها است که توسط سازمان هوا و فضای آمریکا( ناسا) در حال اجرا می باشد.

Nasa_5Nasa_3

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *