• انتشار: 1 آگوست 2017
  • ساعت: 11:22
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 23091
پرینت

مک کین تهدید کرده که خودش یک استراتژی برای افغانستان طرح می کند

جان مک کین سناتور آمریکایی تهدید کرده که اگر دولت ترامپ استراتژی مشخصی برای افغانستان آماده نکند، خودش یک استراتژی طرح می کند و به ترامپ می دهد.  

جان مک کین رئیس کمیته قوای مسلح سنای آمریکا روز گذشته (دوشنبه) در بیانیه ای نوشت که اگر دولت ترامپ برای یک استراتژی مشخص در افغانستان تصمیم گیری نکند، او خودش یک استراتژی به دونالد ترامپ ارائه می کند.

آقای مک کین نوشته است وی در ماه سپتامبر پیش رو اصلاحاتی را برای لایحه اختیارات دفاع ملی این کشور پیشنهاد می کند که در آن یک استراتژی برای افغانستان را نیز شامل می شود.

او گفته است: “شش ماه از زمان سوگند ریاست جمهوری ترامپ گذشته است، اما هنوز هیچ استراتژی برای پیروزی در افغانستان نداریم. هشت سال با استراتژی این که «بازنده نباشیم» جان ها و سرمایه زیادی را در افغانستان از دست دادیم. سربازان ما سزاوار وضعیت بهتر هستند. هنگامی که در ماه سپتامبر، سنا لایحه اختیارات دفاع ملی را در نظر می گیرد، من بر اساس توصیه های برخی از بهتران فرماندهان نظامی مان، اصلاحاتی را پیشنهاد می کنم که یک استراتژی مشخص برای پیروزی منافع آمریکا در افغانستان را نیز شامل می گردد.”

جان مک کین که همواره منتقد طرح زمانبندی اوباما برای خروج سربازان آمریکایی از افغانستان بود، مدت هاست که از ترامپ و دیگر مقامات ارشد دفاعی این کشور می خواهد تا استراتژی مشخصی را برای افغانستان طرح ریزی کرده و به سنا ارائه دهند.

لازم به ذکر است که طرح استراتژی جدید آمریکا برای افغانستان مدت هاست که به تعویق افتاده، زیرا اختلافات عمیقی میان جنرال مک مستر مشاور امنیت ملی ترامپ که خواهان افزایش چند هزاری سربازان در افغانستان است و استیو بانون استراتژیست ارشد کاخ سفید که مخالف درگیر شدن عمیق آمریکا در افغانستان است، وجود دارد.

در همین حال، جنرال جیمز ماتیس وزیر دفاع آمریکا که ماه گذشته در مقابل کمیته قوای مسلح سنا حاضر شده بود، به مک کین وعده سپرد که استراتژی افغانستان را تا اواسط ماه جولای آماده می کند، اما ماه جولای هم اکنون تمام شده است و خبری از استراتژی جدید وجود ندارد.

این گفته ها در حالی از سوی این سناتور آریزونای آمریکا مطرح می گردد، که روز گذشته خبرهایی از کاخ سفید درز کرد که گویا دونالد ترامپ طرح خروج نظامی کامل را نیز بررسی می کند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *