• انتشار: ۱۹ اسد ۱۳۹۶
  • ساعت: ۲۱:۳۶
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 23498
پرینت

مک کین استراتژی خودش برای افغانستان را اعلام کرد

مک کین رئیس کمیته قوای مسلح سنای آمریکا با بیان اینکه دولت ترامپ نمی تواند استراتژی مشخصی برای افغانستان آماده کند، استراتژی خودش را اعلام کرد.

مک کین رئیس کمیته قوای مسلح سنای آمریکا ضمن بیان اینکه دولت ترامپ نمی تواند استراتژی مشخصی برای افغانستان آماده کند و آمریکا را سرگردان در افغانستان خواند، استراتژی ملکی-نظامی خودش را اعلام کرد که شامل اعزام سربازان آمریکایی ضد تروریستی بیشتر و فشار بیشتر بر پاکستان برای توقف حمایت از طالبان و شبکه حقانی می شود.

این سربازان مطابق با پیمان امنیتی واشنگتن-کابل حضوری مداوم در افغانستان خواهند داشت. همچنین آمریکا قدرت هوایی تامین می کند و سربازان نیز در سطح کندک ها به نیروهای امنیتی افغانستان آموزش می دهند.

سناتور مک کین امروز (پنجشنبه) اعلام کرد که این استراتژی را در لایحه دفاعی سال ۲۰۱۸ این کشور به عنوان اصلاحات مطرح می کند.

گرچه آوردن اصلاحات امری الزام آور نیست، اما اگر این اصلاحات پذیرفته شود، پیغام واضحی از قانون گذاران آمریکایی به کاخ سفید می فرستد.

جیمز ماتیس وزیر دفاع آمریکا پیش تر گفته بود که استراتژی این کشور برای افغانستان را تا اواسط ماه جولای (یک ماه پیش) اعلام می کند. مک کین در همان موقع هشدار داده بود که “اگر نتوانید تا مدت زمانی که می گویید استراتژی تان را اعلام کنید، یک استراتژی از طرف ما دریافت خواهید کرد.”

مک کین در بیانیه ای گفت: “آمریکا در افغانستان سردرگم است. هزاران آمریکایی که جانشان را در افغانستان به خطر انداخته اند، سزاوار اقدامی بهتر از سوی فرمانده کل قوایشان می باشند.”

وی گفت: “ما به یک شیوه نظامی-ملکی منسجم نیاز داریم تا بتوانیم تلاش های ضد تروریستی را برجسته کنیم، ظرفیت و توانایی دولت و نیروهای امنیتی افغانستان را تقویت کنیم و تلاش های دیپلماتیک برای سازماندهی گفتگوهای صلح را با همکاری شرکای منطقه ای شدت بخشیم.”

مک کین همچنین از دونالد ترامپ خواست تا بین استیو بانون استراتژیست ارشد کاخ سفید و جنرال مک مستر مشاور امنیت ملی اش یکی را انتخاب کند. ظاهرا مک مستر و استیو بانون بر سر شیوه جنگ در افغانستان مخالفت بسیار دارند.

جنرال مک مستر موافق با اعزام سربازان بیشتر به افغانستان است، اما استیو بانون استراتژیست ارشد کاخ سفید، پستی که به تازگی در کاخ سفید ایجاد شده، می گوید که آمریکا نباید خود را عمیقا در افغانستان دخیل کند.

مک کین در فیس بوکش گفت: “من اگر بجای ترامپ باشم این نزاع دو سره میان بانون و مک مستر را تمام می کنم. شما نمی توانید یک قطار با دو انجین داشته باشید. باید یکی از آنها را داشته باشید.”

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *