• انتشار: 11 نوامبر 2016
  • ساعت: 01:52
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 15261
پرینت
اداره سیگار:

مکتبی در هرات ۱۲۸۷ دانش آموز ثبت کرده، در حالیکه تنها ۹ دانش آموز دارد

اداره سیگار در ادامه گزارش هایش و پس از بررسی های تازه از برخی مکاتب ولایت هرات، نوشته است که یکی از مکاتب این ولایت گزارش کرده که ۱۲۸۷ دانش آموز دارد، در حالیکه هنگام بازرسی تنها ۹ دانش آموز در مکتب بودند.

اداره بازرسی ویژه آمریکا برای بازسازی افغانستان (سیگار) در گزارشی تازه امروز (پنجشنبه) نوشته است که با وجود سرمایه گذاری ۸۶۸ میلیون دالری دولت آمریکا در بخش معارف افغانستان، همچنان مسئله معلمان و متعلمان خیالی و غیرحاضر، و کمبود ضروریات اولیه در بخش معارف افغانستان وجود دارد.

جنرال جان ساپکو رئیس این اداره پس از بازدید از ۲۵ مکتب در ولایت هرات، در گزارشی یافته هایش را به معلمان و متعلمان خیالی و نبود ضروریات اولیه مکاتب در این ولایت اختصاص داده است.

وی گفت که تمامی این ۲۵ مکتب با سرمایه گذاری آمریکا ساخته شده اند؛ که ۴ مکتب آن به طور کامل جدید ساخته شده و ۲۱ مکتب دیگر بازسازی شده اند.

جنرال جان ساپکو با اعلام اینکه تحقیقات در این خصوص به شدت ادامه می یابد، نیز گفت که مکاتبی که از آنها بازرسی کرده، به وضوح نشان می دهند که همچنان مسئله نبود و غیرحاضر بودن معلمان و متعلمان در این مکاتب به چشم می خورد.

وی افزود “گرچه مدیران این مکاتب گزارش کرده بودند که در هر مکتب بیش از ۲۶۰۰ دانش آموز ثبت نام کرده اند، به طور میانگین تنها ۵۶۱ دانش آموز در هر مکتب دیده شده است. (تقریبا ۲۳ درصد رقمی که مسئولین این مکاتب گزارش کرده بودند.)”

برای مثال، وی گفت یکی از مدیران مکاتب در شهر هرات گفته بود که ۱۲۸۷ دانش آموز در مکتبش دارد، در حالیکه تنها ۹ دانش آموز در روز بازدید جنرال ساپکو در این مکتب حضور داشتند.

ساپکو گفته است که حتی یک مکتب دیگر به طور کامل بسته بود.

وی علاوه کرد که برخی دیگر از این مکاتب، لوازم ضروری و اولیه تدریسی به شمول برق و آب تمیز را ندارند. او گفت که تنها کمتر از نیمی از این مکاتب برق داشتند.

به گفته وی، “برخی مکاتب دیگر نیز مشکلات ساختمانی و ایمنی داشتند که جان دانش آموزان را با خطر مواجه ساخته اند.”

گفتنی است که آمریکا طی ۱۵ سال گذشته، تقریبا ۸۶۸ میلیون دالر در بخش ارتقای معارف افغانستان مصرف کرده است.

گزارش سیگار می افزاید “با توجه به هزینه هایی که آمریکا در بخش بازسازی و ارتقای معارف افغانستان به مصرف رسانیده و همچنان این هزینه ها ادامه نیز دارند، اداره سیگار در گزارشش در خصوص ارتقای این بخش، به اعداد و ارقام واقعی توجه دارد و نه شاخصه های بالقوه یک مکتب.”

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *