• انتشار: ۱۲ قوس ۱۳۹۴
  • ساعت: ۱۵:۳۲
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 4836
پرینت

موسیقی اعتراضی علیه بیکاری در کابل برگزار شد

ده ها تن از جوانان و هنرمندان در یک حرکت نمادین در خیابان های شهر کابل موسیقی اعتراضی اجرا کردند و خواهان اشتغال زایی دولت شدند.

جنبش اعتراض علیه بیکاری  در همایش‌های اعتراضی‌اش شعارهای مانند « ماهمه بیکاریم» « کار حق ماست» و «نه هزاره  و نه ازبک، نه پشتون، نه تاجیک ماهمه بیکاریم »  بلند می‌کنند و این شعارها در شبکه های اجتماعی دست به دست می‌شود.

این حرکت اولین اعتراض متشکل جوانانی هستند که از بیکاری در کشور به ستوه آمده اند و خواهان مبارزه با آن هستند.

“جنبش اعتراض علیه بیکاری” متشکل از جوانان تحصیل کرده و بیکاری هستند که بیشتر از سه ماه است در برابر افزایش بیکاری و عوامل آن در کشور دست به اعتراض مدنی و برپایی خیمه اعتراض زنده است.

اولین اقدام این جنبش برگزاری همایش اعتراضی در مقابل شورای ملی کشور بود و دومین اعتراض آن برگزاری تظاهرات در مقابل وزارت کار و راه ندادن مسوولان این وزارت به داخل بود.

اینک این جنبش سومین اعتراض مدنی و اجتماعی خویش را در یکی از میدان‌هایی در شهرکابل که صدها کارگر همه روزه برای کار گردهم می‌آیند اما کار پیدا نمی‌کنند کنسرت اعتراضی برگزار کرد.

چندماه پیش نیز در کابل شماری از جوانان در اعتراض به بیکاری اسناد تحصیلی شان را به آتش کشیدند.

بیکاری در کشور به خصوص در میان جوانان به گونه‌ای چشم‌گیر گسترش یافته و به یک مشکل اجتماعی مبدل شده است.

امسال به دنبال افزایش ناامنی و کوتاهی حکومت وحدت ملی به وعده‌های که داده بود مشکل بیکاری را حل می‌کند اما اقدامی لازم را برای تحقق آن انجام نداد، هزاران تن از جوانان تحصیل کرده افغانستان کشور را ترک کردند و بیشتر شان به مقصد کشورهای اروپایی جویای پناهندگی شدند اما سرنوشت آنها در اروپا هم معلوم نیست.

۱ دیدگاه

شما نیز می توانید در تبادل نظرها شرکت کنید، دیدگاهی بنویسید یا به دیدگاه دیگران پاسخ دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *