• انتشار: ۱۹ اسد ۱۳۹۸
  • ساعت: ۱۳:۴۳
  • سرویس: برگزیده ها
  • کدخبر: 36697
پرینت
تنش بیشتر هند و پاکستان بر سر کشمیر

مودی: کشمیر را از تروریزم پاک می کنیم/عمران خان: جلو نسل کشی را بگیرید

نخست وزیر هند همزمان با اعلام تدابیر تلافی‌جویانه پاکستان علیه کشورش به دلیل تصمیمات جدید مربوط به کشمیر، در یک سخنرانی خطاب به مردم این کشور مدعی شد کشمیر را به این دلیل از خودمختاری و وضعیت ویژه در نظر گرفته شده برای آن در قانون اساسی هند محروم ساخته تا پاک این منطقه را از “تروریسم و جدایی طلبی” پاک سازد.

دولت ملی‌گرای هندوی نارندرا مودی، نخست وزیر هند در روزهای گذشته علاوه بر لغو خودمختاری منطقه کشمیر تدابیر امنیتی بی‌سابقه‌ای را در این منطقه به اجرا گذاشته و بر اساس جدیدترین آمارها در دور جدیدی از سرکوب مخالفان و جدایی‌طلبان در این منطقه تا کنون بیش از ۵۰۰ نفر را در این منطقه بازداشت کرده است.

نارندرا مودی، نخست وزیر هند در نخستین اظهارنظرهای علنی‌اش در یک سخنرانی درباره این تصمیم دولتش گفت که تغییراتی که برای منطقه جامو و کشمیر به اجرا در آمده تاریخی هستند.

او گفت، به ساکنان این منطقه اطمینان می‌دهد وضعیت به زودی و به تدریج به حالت عادی باز خواهد گشت هر چند که او جزئیات بیشتری درباره این روند مطرح نکرد.

نخست وزیر هند عنوان کرده است: ما مردم کشمیر را وارد جریان اصلی مابقی مردم هند کردیم و این کار باعث تسهیل توسعه در این منطقه و ایجاد اشتغالزایی و افزایش سرمایه‌گذاری از سوی شرکت‌های دولتی و خصوصی در کشمیر خواهد شد.

او پاکستان را متهم به سوءاستفاده از سازوکار قانونی اعطای خودمختاری به کشمیر به عنوان یک سلاح برای تحریک مردم این منطقه علیه حاکمیت هند کرد.

نارندرا مودی اظهار کرد: من ایمان کامل دارم که در این سیستم جدید ما خواهیم توانست کل جامو و کشمیر را از تروریسم و جدایی‌طلبی پاک سازیم.

او در ادامه این ادعایش گفت: بندهای قبلی مربوط به خودمختاری کشمیر در قانون اساسی هند چیزی به جز تروریسم، جدایی‌طلبی و حکومت خاندانی و اشاعه گسترده فساد در جامو و کشمیر به ارمغان نیاورد و پاکستان نیز از این بندها به عنوان سلاحی برای تحریک احساسات ضد ملی در این منطقه علیه تعدادی از مردم در کشور ما کرد.

مودی اضافه کرد: جامو و کشمیر که مثل یک بهشت روی زمین هستند بار دیگر سطوح بالای جدیدی از توسعه را تجربه کرده و کل دنیا را جذب خود خواهند کرد. سطح زندگی تمامی شهروندان ارتقاء پیدا خواهد کرد و این شهروندان نیز تمامی امتیازاتی که مستحقشان هستند بدون هیچ مانعی یا چالشی به دست خواهند آورد.

عمران خان: از نسل‌کشی جلوگیری کنید

نخست وزیر پاکستان با ادامه تنش‌ها میان این کشور با هند بر سر کشمیر از جامعه بین‌المللی خواست تا به وضعیت منطقه کشمیر تحت کنترل هند رسیدگی کرده و جلوی وقوع آنچه که او “نسل‌کشی در کشمیر” خواند را بگیرد.

عمران خان نخست وزیر پاکستان بعد از آنکه هند، خودمختاری منطقه جامو و کشمیر را لغو و تدابیر امنیتی شدیدی را در آنجا وضع کرد متعهد به برخوردهای دیپلماتیک با این موضوع شد.

عمران خان بر اساس یک توئیت منتشر شده از سوی اکانت توئیتری دولت پاکستان، از جامعه بین‌المللی تقاضا کرده تا به نقشش در رسیدگی به اوضاع منطقه “کشمیر اشغال شده توسط هند” عمل کند و “به جلوگیری از وقوع نسل‌کشی کشمیری‌ها” نیز کمک کند.

در عین حال عمران خان در حساب توئیتری شخصی‌اش نیز نوشت: “کل دنیا در انتظار این است که ببیند چه اتفاقی به سر کشمیری‌ها در منطقه کشمیر تحت اشغال هند در زمان برداشته شدن حکومت نظامی می‌افتد. آیا دولت حزب بهاراتیا جاناتا فکر می‌کند با استفاده از قوای نظامی بیشتر علیه کشمیری‌ها، جلوی جنبش آزادیخواهانه آنها را می‌گیرد؟ احتمال قوی‌تر جان پیدا کردن بیشتر این جنبش است.”

در عین حال دولت پاکستان در جدیدترین اقدام تلافی جویانه‌اش علیه تصمیمات هند در کشمیر اعلام کرد که دومین خط راه آهن مهم مابین دو کشور را نیز تعطیل می‌کند.

رشید احمد وزیر راه آهن دولت فدرال پاکستان روز جمعه اعلام کرد که بعد از متوقف کردن یک خط راه آهن مهم میان پاکستان و هند اکنون این دولت تصمیم گرفته دومین خط راه آهن را نیز بین دو کشور تعطیل سازد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *