• انتشار: ۷ اسد ۱۳۹۵
  • ساعت: ۰۷:۵۹
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 11525
پرینت

مهاجرین افغان نباید قربانی تنش های سیاسی پاکستان و افغانستان شوند

برخی نماینده های مهاجرین افغان در پاکستان می گویند که تنش های سیاسی میان افغانستان و پاکستان نباید از مهاجرین افغان در این کشور قربانی بگیرد.

این نماینده های مهاجرین افغان، از دو دولت افغانستان و پاکستان می خواهند تا اختلافاتشان را حل و فصل کنند تا از این رو این مهاجرین صدمه از بدی روابط نبینند.

بریالی میانخیل رئیس شورای مرکزی مهاجرین افغانستانی در پاکستان روز گذشته چهارشنبه در جریان یک نشست خبری در پشاور گفت “اگر واقعا هم از سوی پاکستان خطاهایی صورت می گیرد، افغانستان باید نادیده بگیرد، زیرا در حال حاضر این کشور یک و نیم میلیون مهاجر افغان را در خود جای داده است.”

وی گفت مهاجران افغان سالهاست که در پاکستان زندگی می کنند و قدر دان پذیرایی پاکستان در طول این سالها هستند.

او اما افزود مهمان نوازی پاکستان اخیرا پایان یافته است و مهاجران نمی توانند به راحتی در سطح پاکستان رفت و آمد داشته باشند.

آقای میانخیل گفت گرچه دولت پاکستان اقامت مهاجرین افغان را برای مدت مشخصی تمدید کرده است، اما نیروهای امنیتی پاکستان همچنان به آزار و اذیت و توهین مهاجران می پردازد.

وی تاکید کرد که مهاجرین افغان استحقاق بازگشتی آبرومندانه هستند.

او گفت “ما خروجی آبرومندانه می خواهیم. جامعه جهانی به شمول افغانستان، پاکستان و کمیشنری عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان باید در این راستا قدم بردارند تا بازگشت ما را آسان تر کنند.”

بریالی میانخیل همچنین در خصوص مشکلات اخیر مهاجران افغان در پاکستان اشاره کرد و گفت که از زمانی که دولت پاکستان مهاجران افغان را ملزم به بازگشت کرده است و برای آنها مدت تعیین کرده است، مهاجران با مشکلات فراوانی از جمله مشکلات مالی مواجه شده اند.

وی گفت برای مثال بسیاری از مهاجران در کوره های آجرپزی زندگی و کار می کرده اند، و هم اکنون با اعلام دولت مبنی بر خروج مهاجران، صاحبان این کوره های آجر پزی از پرداخت دستمزد و یا پول رهن خانه های این مهاجران سر باز می زنند.

او همچنین در خصوص مشکلات تحصیلی فرزندان مهاجران صحبت کرد و خواست در این زمینه شفافیت صورت بگیرد و زمینه برای ادامه تحصیل فرزندان مهاجر که در پاکستان مشغول تحصیل هستند فراهم گردد.

بریالی میانخیل رئیس شورای مرکزی مهاجران افغانی در پاکستان از دو دولت خواست تا اختلافاتشان را از راه های گفتگو حل کنند تا از این رو مهاجران افغان حاضر در پاکستان قربانی مسایل سیاسی نگردند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *