• انتشار: ۳۱ اسد ۱۳۹۵
  • ساعت: ۱۱:۱۷
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 12541
پرینت

مهاجران افغان از دادگاه عالی پاکستان خواستند بازگشتشان تا پایان ۲۰۱۷ تمدید گردد

مهاجران افغان در پاکستان دادخواستی را در دادگاه عالی پاکستان تنظیم کرده اند که به موجب آن از این دادگاه خواسته اند که مهلت بازگشتشان از ۱۵ نوامبر ۲۰۱۶ به دسامبر ۲۰۱۷ تغییر یابد.

اکسپرس تریبیون پاکستان نوشت؛ مهاجران افغان در این کشور با کمک وکیلی به نام ذوالفقار احمد بوتها دادخواستی را بر اساس ماده ۱۸۴ (۳) قانون اساسی پاکستان در این خصوص تنظیم کرده اند.

خوانده های این دادخواست کابینه و مقامات داخلی پاکستان به شمول مقامات ایالت خیبرپختون خواه، پولیس ایالت پنجاب و خیبرپختونخواه و همچنین کمیشنر برای مهاجرین افغان در ایالت خیبرپختونخواه می باشند.

ذوافقار احمد بوتها گفت “دولت فدرال پیش تر تصمیم گرفته بود که مهاجرین افغان را به کشورشان تا ۱۵ نوامبر ۲۰۱۶ بازگشت دهند زیرا به باور آنها شرایط در افغانستان رضایت بخش است.”

وی افزود پس از این تصمیم دولت فدرال، مهاجرین افغان با فشارها و آزار و اذیت های پولیس پنجاب و خیبرپختونخواه مواجه شده اند.

او تاکید کرد این گونه رفتارها مغایر با قوانین داخلی پاکستان و بین المللی و معاهده های بین المللی است.

ذوالفقار احمد علاوه کرد هم اکنون هزاران تن از مهاجران افغان به دستور پولیس و دولت پاکستان مجبور شده اند که کشور را ترک کنند، مهاجرانی که پیش تر با اجازه همین دولت پاکستان خانه و تجارت در این کشور برای خود ایجاد کردند.

او گفت برخی از مقامات دولتی با نفوذ در این ایالت ها سعی دارند از این فرصت نهایت استفاده را کرده و املاک مهاجرین را با کمترین قیمت پس از آزار و اذیت آنها بخرند.

وی با توجه به شرایط پیش آمده از دادگاه عالی پاکستان خواست که به دولت دستور داده تا مهلت اقامت مهاجران تا پایان سال ۲۰۱۷ تمدید شود و از آزار و اذیت مهاجرین توسط پولیس پنجاب و خیبرپختونخواه جلوگیری به عمل آید.

این وکیل همچنین خواسته است تا اقامت قانونی مهاجرینی که تجارت در پاکستان دارند و سرمایه گذاری آنها حداقل به ۲۰ میلیون روپیه پاکستانی (۱۹۰ هزار دالر) می رسد بیشتر تمدید شود.

همچنین اقامت مهاجرینی که املاک غیرمنقول به ارزش ۱۰ میلیون روپیه پاکستان دارند نیز دو سال دیگر تمدید شود.

ذوالفقار احمد بوتها افزود “دولت های ایالتی و فدرالی نیز باید به نهادهای امنیتی، پولیس و دستگاه قضایی هدایت دهند تا از خرید املاک مهاجرین افغانی آن هم به زور خودداری کنند.”

او همچنین از دولت فدرال خواسته است که هدایت های لازم را بدهد تا لیستی از آن دسته از مقامات دولتی که پیش تر به زور از مهاجرین افغان املاکشان را خریداری نموده تهیه گردد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *