• انتشار: 25 سپتامبر 2018
  • ساعت: 10:51
  • سرویس: بین الملل
  • کدخبر: 29431
پرینت

ملاقات روحانی و عبدالله در نیویورک

دکتر حسن روحانی رئیس جمهور ایران در حاشیه‌ی هفتاد و سومین اجلاس سالانه مجمع عمومی ملل متحد با دکتر عبدالله ریاست اجرائیه دولت وحدت ملی ملاقات و گفتگونمود.

به گزارش رها، در این دیدار دو طرف روی توافق‌نامه جامع میان دو کشور، بهره‌ برداری از بندر چابهار و امتداد راه آهن تا مرز مشترک، امنیت مرزهای دو کشور و نیز مبارزه با قاچاق مواد مخدر، بحث و تبادل نظر کردند. آقای روحانی وعده داد که ایران آماده است تا راه آهن چابهار تا مرز افغانستان را بسازد.

دکتر حسن روحانی رئیس جمهور ایران با بیان اینکه همه باید برای ریشه کنی تروریسم در منطقه تلاش کنند، گفت: امنیت کشورهای منطقه و از جمله ایران و افغانستان به یکدیگر گره خورده است و حضور بیگانگان در این منطقه به ضرر همه ما است.
رئیس جمهور ایران روابط اقتصادی ، همکاری در تأمین امنیت مرزها و تشویق بیشتر بخش خصوصی برای گسترش روابط تجاری میان دو کشور را مورد تاکید دو دولت برشمرد.
دکتر روحانی همچنین به موضوع مواد مخدر و ضرورت مبارزه با آن اشاره کرد و گفت: مواد مخدر خطری برای مردم ما و شما و همه ملتهای جهان است و باید با همکاری با آن مبارزه شود چرا که آینده ملتها را تباه می کند و بخش عمده ای از تامین مالی تروریسم از قاچاق مواد مخدر است.
داکتر عبدالله رئیس اجرائیه دولت وحدت ملی نیز در این دیدارتأکید کرد: ایران همیشه در شرایط دشوار در کنار ملت افغانستان بوده و هیچ وقت روابط خود را با افغانستان تحت الشعاع کشورهای ثالت قرار نداده است.
عبدالله عبدالله با تأکید بر ضرورت همکاری همه کشورها در مبارزه با تروریسم اظهارداشت: هدف تروریست ها صدمه زدن و ایجاد رعب و تفرقه در بین کل مردم افغانستان است و مردم هم به خوبی آن را درک می کنند.

دکتر عبدالله با اظهار تأسف از حمله تروریستی اخبر در شهر اهواز در جنوب ایران که منجر به کشته شدن ۲۴ نفر شد با دولت و ملت ایران اظهار همدر دی نموده و آن را به مردم ایران تسلیت گفت.

وی و ابرازامیدواری کرد که “در همکاری با هم بتوانیم بر تروریزم و دهشت‌افگنی در منطقه نقطه پایان دهیم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *