• انتشار: ۲۳ حوت ۱۳۹۷
  • ساعت: ۱۳:۲۰
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 33122
پرینت

ملاغنی برادر به گفت‌وگوهای صلح با امریکا خوشبین است

ملاغنی برادر، فرد شمار دوم طالبان در زمان امارت اسلامی این گروه در افغانستان، در یک فایل صوتی پخش شده نسبت به مذاکره مستقیم طالبان با امریکا در دوحه قطر ابراز خوش‌بینی کرده‌است.

در این فایل صوتی که در صفحه تویتر ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان نشر شده، ملابرادر می‌افزاید: « گفت‌وگوهای ۱۶روزه طالبان و امریکاییان در دوحه، پایتخت قطر  تا حد زیاد با پیشرفت همراه بود و امید است تا پیشرفت‌های بیشتر در آینده، فراهم شوند.»

ملابرادر درپیامی به چهره‌های سیاسی و جهادی می‌گوید که امید است آنان به بیرون از کشور نروند و درصف مقابل نیستند زیرا به گفتۀ ملا برادر، این چهره‌های سیاسی و جهادی و همچنان طالبان تجربه‌های زیادی از گذشته، گرفته‌اند.

ملا برادر همچنان می‌‌افزاید نظام آینده در افغانستان به ضرر هیچ کس نخواهد بود و افغانستان با کشورهای منطقه و جهان، رابطه‌‌ای را می‌خواهد که کشورهای دیگر باهم دارند.

خوش‌بینی ملابرادر در مورد مذاکرات صلح امریکا با نمایندگان طالبان در دوحه قطر در حالی مطرح می‌شود که به گفته کارشناسان امر پنهان ماندن جزئیات این گفت‌وگوها موجب نگرانی شهروندان و مقامات حکومت افغانستان شده‌است.

آنها باوردارند که مذاکرات امریکا با طالبان در پشت درهای بسته احتمال معامله روی نظام سیاسی مبتنی بر قانون اساسی کنونی افغانستان، دستاوردهای هجده ساله و ارزشهایی چون حقوق شهروندان، حقوق زنان و آزادی بیان را شدت می‌بخشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *