• انتشار: ۲۵ حمل ۱۳۹۸
  • ساعت: ۱۰:۵۴
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 33664
پرینت

مقایسه‌ی «اجمل فایز» و «عبدالرقیب مبارز»، از زبان عطا محمد نور

عطا محمد نور اما از معرفی اجمل فایز به عنوان فرمانده تازه ولایت بلخ که روز گذشته رسما کار خود را آغاز کرد، خشنود بوده این انتخاب را نتیجه عمل به وعده‌ی وزرای دفاع ملی و داخله می‌داند.

جنجال عطا محمد نور، والی پیشین بلخ، با ارگ همچون آتش زیر خاکستری است که هر از گاهی شعله‌ور می‌شود و فضای آرام ولایت بلخ را متشنج می‌کند؛ آخرین باری که آتش خشم آقای نور و رئیس جمهور غنی درهم پیچید و امنیت در مزار شریف، مرکز ولایت بلخ، را به هم ریخت روزهای اول سال جدید هجری خورشیدی بود.

رئیس جمهور غنی در روز اول سال جدید به ولایت بلخ سفر کرد و طی سخنانی برای رقبای سیاسی خود در کل و برای تیم انتخاباتی صلح و اعتدال که عطا محمد نور نیز یکی از اعضای برجسته‌ی آن می‌باشد به طور خاص خط و نشان کشید.

عطا محمد نور نیز در واکنش به مانور انتخاباتی رئیس جمهور غنی و طرفدارانش در تیم انتخاباتی‌ «دولت ساز» به بهانه گرامیداشت از سالگرد درگذشت مارشال فهیم مراسمی در مزار شریف برگزار نمود، از محمد حنیف اتمر، رهبر تیم انتخاباتی صلح و اعتدال، و دیگر اعضای برجسته این تیم  انتخاباتی دعوت کرد به مزار شریف بیایند و در اقدامی مشابه طی سخنانی مانور غنی را پاسخ داد.

مبارزه عطا و عنی در میدان بلخ در روزهای نخست سال نو به اینجا ختم نشد و معرفی فرمانده جدید پلیس بلخ از سوی رئیس جمهور  غنی با واکنش شدید عطا محمد نور و هوادارانش در مزار شریف روبرو گردید؛ عبدالرقیب مبارز که حکم فرماندهی پلیس ولایت بلخ را در دست داشت برخلاف جو حاکم و با زور اسلحه خود را به ساختمان فرماندهی پلیس در شهر مزار شریف رساند و بساط قدرت خود را پهن کرد.

رساندن عبدالرقیب مبارز جوان به ساختمان فرماندهی پلیس ولایت بلخ خیلی هم راحت انجام نشد؛ مزار شریف به مدت دو روز متشنج بود و وزرای دفاع ملی و داخله برای حل مشکل پیش آمده به مزار شریف سفر و با عطا محمد نور دیدار و گفت‌وگو کردند. اگرچه از جزئیات گفت‌وگوی اندرابی و اسدالله خالد با آقای نور چیزی جز چند عکس به بیرون درز نکرد اما از شواهد امر مشخص بود که جو مذاکره مثبت بوده‌است.

اینک تنها چند هفته پس از معرفی عبدالرقیب مبارز به عنوان فرمانده پلیس ولایت بلخ، وی از کار برکنار و فرد تازه‌ای به نام اجمل فایز جایگزین وی شده‌است.

عطا محمد نور اما از معرفی اجمل فایز به عنوان فرمانده تازه ولایت بلخ که روز گذشته رسما کار خود را آغاز کرد، خشنود بوده این انتخاب را نتیجه عمل به وعده‌ی وزرای دفاع ملی و داخله می‌داند.

والی پیشین بلخ در پیامی فیس‌بوکی می‌نویسد: «از مدیریت، فهم و توجه وزراى محترم دفاع ملى و امور داخله در امر تحقق وعده شان براى تعیین فرمانده جدید پولیس در بلخ قلبا سپاسگزارى میکنم!»

آقای نور می‌افزاید: «از تمکین و حوصله مندى مردم غیور و سربلند بلخ و والى صاحب نیز تشکر میکنم.  در تاریخ ثابت گردیده است، هر تصمیمی که مبنا و ریشه اش استوار بر منطق، تفاهم و مشورت باشد نتیجه اش مؤثر و براى همه قابل قبول است. »
عطا محمد نور در این پیام فیس‌بوکی تأکید می‌کند در حالیکه مردم صلح دوست بلخ داشتند براى جشن جمشیدی نوروز آمادگى می گرفتند، تصمیم بدون مشورت و ناسنجیده والى کنونی بلخ که نماینده رییس جمهور در ولایت است، وضعیت بلخ را متشنج کرد.

عطا محمد نور در ادامه در یک نگاه سطحی تفاوت هاى کلى میان آن انتخاب(عبدالرقیب مبارز) و این تقررى(اجمل فایز) را در چند مورد به صورت زیر بیان می‌کند؛

١- فرمانده قبلی با ٣٠ عراده تانک وارد شهر شد. در حالیکه فرمانده فعلی با استقبال صدها شهروند و مسؤولان وارد مزارشریف گردید.

٢- فرمانده قبلی برای اشغال وظیفه بالای مردم آتش گشود و خون ریخت. در حالیکه فرمانده جدید با آغوش پر محبت خویش فضای اعتماد بین مردم را ایجاد کرد.

٣- فرمانده قبلی متاسفانه وسیله شده بود تا برنامه هایی بقیه را عملی کند. در حالیکه فرمانده کنونی به عنوان یک أفسر با تجربه اشغال وظیفه نموده است.

۴- براى استقبال فرمانده قبلی نه تنها موتر حکومتی فرستاده نشده بود و هیچ شهروندی به استقبالش نرفته بود، بلکه مخالفین مردم با فرستادن وسایط نقلیه از همان آغاز پرده از توطئه برداشتند.  اما فرمانده جدید توسط وسایط فرستاده شده والی صاحب و صدها مسؤول دولتی و مردم استقبال و پذیرایی شد.

۵- فرمانده قبلی زیر رگبار گلوله و در فضای خشونت آمیز و با حضور فرماندهان و نیروهای تا دندان مسلح ٢٢٢ – ٣٣٣ و ٨٨٨ با زور نیزه و بدون حضور هیچ أفسر پلیس، مسؤولین و مردم معرفی شد. در حالیکه فرمانده فعلی در حضور والی بلخ، شوراى علما، شوراى ولایتی، محاسن سفیدان، فرماندهان و جوانان معرفی شد.

عطا محمد نور در بخش دیگری از پیام خود تأکید می‌کند که مردم بلخ نسبت به عبدالرقیب مبارز هیچ دید منفی نداشته اند، بلکه با روند گزینش ایشان مخالف بوده اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *