• انتشار: ۳۱ سرطان ۱۳۹۵
  • ساعت: ۱۹:۵۳
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 11163
پرینت

مقامات دنیا از رواج بازی موبایلی “پوکمون گو” اظهار نگرانی می کنند/مصر آن را حرام اعلام کرد

“پوکمون گو” که یکی از بازهای موبایلی با سبک واقعیت افزوده است هم اکنون به یکی از پرطرف دارترین بازی های دنیا تبدیل شده است، اما سران بسیاری از کشورها از شهروندان خود خواسته اند که این بازی را نکنند.

 

در این بازی، شما بدون توجه به موقعیت تان، در دنیای واقعی به دنبال پوکمون هایی هستید که در اطرافتان ممکن است پنهان شده باشند و شما باید آنها را شکار کنید تا امتیازتان را بالا ببرید. این بازی از دوربین پشت موبایلتان برای نمایش پوکمون ها در دنیای واقعی استفاده می کند.

شما همین طور که در دنیای واقعی در حال راه رفتن هستید، باید به دقت به صفحه موبایلتان خیره شوید تا پوکمون هایی که در نقشه ظاهر می شوند را ببینید و شکارشان کنید.

اما همانطور که این بازی با استقبال فراوان از سوی گیم بازها مواجه شده، به همان مقدار نیز نگرانی هایی را برای مقامات بسیاری از کشورها فراهم کرده است. این نگرانی ها شامل وارد شدن ناخودآگاه افرادی که غرق در بازی شده اند به مکان هایی که ممنوعه است و یا سرقت از اشخاص و یا مکان هایی که می توان به سادگی از انها سرقت کرد.

همچنین، موضوعی دیگر که نگرانی بسیاری ها را به دنبال داشته است، موضوع بی احترامی بازی کننده ها به مکان های مقدس و یا فرهنگی است. برای مثال، در واشنگتن، موزیم هلوکوسات و قبرستان ملی آرلینگتون مجبور شده است قوانین سخت گیرانه ای را وضع کنند، و از بازدید کننده ها خواسته اند تا در این اماکن بازی “پوکمون گو” نکنند.

اما این نگرانی ها تنها در ایالات متحده نیست، برای مثال، پولیس در شهر انتورپ در کشور بلجیوم نیز هشداری برای راننده ها صادر کرده است که مواظب افراد پیاده که در حال بازی “پوکمون گو” هستند باشند.

یک مقام ارشد پولیس بلجیوم گفت “بازی کننده ها آنقدر چشم هایشان را به صفحه موبایلشان می دوزند و جذب بازی می شوند که هیچ توجهی به ترافیک ندارند.” پولیس این کشور همچنین به شهروندانش هشدار داده است که مراقب جنایتکاران باشند که از حواس پرستی بازی کننده ها سو استفاده کرده و از آنها سرقت نکنند.

پوکمون گو.jpgها

در بوسنی و هرزگوبین نیز، مقامات یک سازمان خیریه که از افرادی که از انفجار ماین های بجا مانده از جنگ بالکان ها آسیب دیده اند مراقبت می کند و یا این ماین های به جا مانده را خنثی می کند به شهروندانش هشدار داده است که هنگام بازی مراقب باشند که به مکان های با خطر وجود ماین وارد نشوند.

در کشورهای مسلمان نیز وضع به همین گونه است. برای مثال هفته گذشته، یکی از چهره های مذهبی سرشناس کشور مصر فتوایی علیه این بازی صادر کرد و گفت که این بازی به کودکان، قمار از طریق نشانه های اسراییلی و فراماسونی آموزش می دهد. معاون دانشگاه الازهر مصر نیز به تازگی علیه این بازی فتوایی صادر کرده است و گفته است که این بازی مانند نوشیدن الکول حرام است.

عباس شومان معاون دانشگاه الازهر گفت “این بازی مردم را به مانند الکلولیانی مست تبدیل می کند که در سرک ها و جاده ها چشم هایشان را به صفحه موبایلشان دوخته اند تا بتوانند پوکمون های خیالی را شکار کنند. یعنی مردم زندگی و کارشان را فدای شکار پوکمون می کنند؟”

در همین حال، مهمت بایراکتوتار ریئس اتحادیه ملا امامان ترکیه ضمن نارضایتی از این بازی گفت که افراد بدون توجه به مکان های مقدس و یا مساجد وارد این اماکن می شوند تا بتوانند پوکمون هایشان را شکار کنند.

وی گفت “این بازی به اهمیت و ساحت مقدس مساجد که زیباترین مکان عبادت در دین اسلام است اهانت می کند. من می خواهم که این بازی در ترکیه ممنوع اعلام شود.”

همچنین مقامات صحی ترکیه نیز از افرادی که به این بازی می پردازند خواسته اند که در طول روز از این بازی خودداری کنند. آنها گفته اند “ما به افرادی که پوکمون گو بازی می کنند توصیه می کنیم بین ساعت های ۱۱ ظهر تا ۴ بعدازظهر به دنبال پوکمون نباشند، زیرا در این ساعات، خورشید با زاویه ای کاملا مستقیم بر زمین می تابد. همچنین از افراد می خواهیم که در خیابان ها و سرک ها حواسشان به اطرافشان باشند و چشم هایشان را از صفحه موبایلشان بیرون آورند.”

مقامات ارتش اسرائیل نیز به سربازانشان گفته اند که هنگام وظیفه از این بازی نکنند.

چندی پیش، مردی فرانسوی در اندونزی که حال بازی پوکمون گو بود ناخود آگاه وارد یک پایگاه نظامی در این کشور شد و از سوی مقامات اندونزی ساعاتی را در بازداشت بسر برد.

اما شاید شدیدترین برخورد از طرف روسیه باشد. آندرو پولیکوف یک رهبر قزاق در سن پترزبورگ به همراه همکارانش به دنبال ممنوعیت دولتی این بازی در روسیه هستند.

وی گفت “مردم باید از این دنیای مجازی رقت بار بیرون بیایند. این بازی بوی بد شیطان را می دهد. بجای اینکه مردم وقتشان را هدر بدهند، کارهای بسیار جذابی در دنیای واقعی وجود دارد که می توانند انجام دهند.”

دیمیتری پسکوف یک سخنگوی ارشد دولت روسیه به افرادی که پوکمون گو بازی می کنند هشدار داد تا وارد مکان های مشهور در مسکو نشوند.

وضع در کوریایی جنوبی هم تقریبا به همین منوال است، اما افراد در این کشور به خوبی نمی توانند بازی کنند زیرا استفاده گوگل مپ در این کشور توسط دولت محدود شده است. اما بازی کنان پوکمون ها راهی پیدا کرده اند که می توانند تنها در یکی از شهرهای این کشور بازی کنند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *