• انتشار: 14 ژانویه 2018
  • ساعت: 20:45
  • سرویس: برگزیده ها
  • کدخبر: 25675
پرینت

مقامات افغان می گویند که گفتگوها با طالبان در جریان است/طالبان اما رد می کند

مقامات ارشد افغانستان می گویند که ملاقات ها و گفتگوها با نمایندگانی از گروه طالبان و دولت افغانستان در ترکیه در حال جریان است، اما مقامات ارشد طالبان این وجود این گفتگوها را رد می کنند.

 

طلوع نیوز امروز یک فایل تصویری را منتشر کرد که گفته می شود در آن نمایندگانی از گروه طالبان در مقابل نمایندگان عالی رتبه از دولت افغانستان در ترکیه بر سر میز مذاکرات نشسته اند.

گفته می شود که در این گفتگوها که احتمالا سه روز را در بر می گیرد، همایون جریر مشاور رئیس جمهوری کشور و عباس بصیر از سوی دولت افغانستان حضور داشتند، و پنج تن نمایندگی طالبان را بر عهده داشتند، گرچه در تصویر فقط چهار تن از اعضای طالبان دیده می شود.

رادیو آزادی در گزارشی گفته است که حزب اسلامی گلبدین حکمتیار میانجی گری این مذاکرات را بر عهده داشته است. حزب اسلامی خود سال گذشته توافقنامه صلح را با دولت به امضا رساند.

یک مقام ارشد کشور تایید کرد که گفتگوها با نمایندگان طالبان در شهر استانبول ترکیه از روز گذشته (شنبه) آغاز شده و تا روز دوشنبه نیز ادامه پیدا می کند. او گفت که نمایندگانی از گروه طالبان در این نشست حضور دارند اما آنها را غیررسمی عنوان کرد.

در همین حال، ذبیح الله مجاهد سخنگوی گروه طالبان در تویترش این گفتگوها را رد کرده است.

از سوی دیگر، محمد اکرم خپلواک عضو شورای عالی صلح کشور گفته است که گفتگوهای استانبول رسمی نیست و حضور محمد کریم خلیلی رئیس شورای عالی صلح در این گفتگوها شخصی است.

او گفت: “این گفتگوها احتمالا تلاشی برای متقاعد ساختن طالبان برای اشتراک در پروسه صلح است. این ابتکار شورای عالی صلح نیست.”

آقای خپلواک اما گفت که این بدان معنا نیست که این گفتگوها موثر نیستند. “ما از هر اقدامی توسط هر شخصی منوط به نتایج مثبت استقبال می کنیم.”

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *