• انتشار: 3 دسامبر 2015
  • ساعت: 20:50
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 4844
پرینت
رئیس جمهور غنی:

مقابله با مهاجرت های غیرقانونی نیازمند همکاری های مشترک است

محمد اشرف غنی رئیس جمهوری کشور امروز پنجشنبه گفت که همکاری و تلاش های مشترک برای مقابله با پدیده مهاجرت های غیرقانونی نیاز می باشد تا مردم از پیامدهای ناگوار این گونه مهاجرت ها آگاه شوند.

آقای غنی که پس از دیدار با آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان در یک نشست خبری حاضر شد گفت که دو طرف بر سر موضوعات مختلفی برای همکاری های دوجانبه میان آلمان و افغانستان گفتگو کرده اند و تمرکز خود را برای پیشگیری از مهاجرت های غیرقانونی آغاز کردند.

رئیس جمهور غنی گفت “مهاجرت غیرقانونی پروسه ای خطرناک و گران قیمت است. زیرا هر افغانی که تصمیم دارد خود را به اروپا برساند باید ۲۰،۰۰۰ تا ۲۵،۰۰۰ دالر مصرف کند که این خود هزینه ای بسیار گزاف می باشد و فرد همچنین در طول مسیر ممکن است چیزهای باارزش دیگری را نیز از دست بدهد. ما باید اطلاعات درست به مردم بدهیم تا انها کاملا از پیامدهای خطرناک این مسیر آگاه شوند.”

آقای غنی علاوه کرد که افغانستان و آلمان به طور مشترک برای مقابله با معضل مهاجرت های غیرقانونی تلاش خواهند کرد و اولین قدم را آلمان باید بردارد.

وی گفت “آلمان بجای تمرکز بر ۳۰ هزار مهاجری که در کشورش حضور دارد، باید در بخش های توسعه کشوری کمک کند تا شرایط برای تمام مردم افغانستان بهبود یابد.”

آقای غنی همچنین افزود “مقابله با پدیده مهاجرت های غیرقانونی مسئولیت مشترک می طلبد و چارچوبی متناسب برای پیامدهای غیرقانونی آن نیاز می باشد.”

آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان نیز گفت که کشور متعهد به حمایت و کمک به افغانستان می باشد.

خانم مرکل گفت “ما از تهدیدهای تروریستی در افغانستان آگاهیم، به همین دلیل، ۹۸۰ سرباز نیروهای آلمان در شمال افغانستان باقی خواهند ماند. ما می خواهیم پروسه صلح دولت افغانستان با طالبان تسریع یابد تا بتوانیم راه حل سیاسی برای بحران های افغانستان بیابیم.”

گفتنی است که مهاجران افغان پس از پناهجویان سوریه ای، دومین گروه پرجمعیت مهاجران اخیر را تشکیل می دهد، اما به نظر می رسد که آلمان هم اکنون تمایلی ندارد تا بیشتر از این مهاجران را پذیرش کند.

آقای غنی که هم اکنون برای سفری دو روزه در آلمان بسر می برد گفتگوهایی با مقامات آلمانی در خصوص روابط دو کشور داشته است که موضوع مهاجرت یکی از مهمترین این گفتگوها بود.

آلمان پیش تر اعلام کرده بود که برلین مهاجرین اقتصادی را برگشت خواهد داد و تنها به آن دسته از کسانی که با تهدید جانی مستقیم مواجه هستند پناهندگی می دهد.

گفتنی است که امسال بیش از ۸۰۰،۰۰۰ مهاجر از کشورهای آسیایی به امید زندگی بهتر وارد اروپا شده اند.

 

۱ دیدگاه

شما نیز می توانید در تبادل نظرها شرکت کنید، دیدگاهی بنویسید یا به دیدگاه دیگران پاسخ دهید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *