• انتشار: ۲۷ ثور ۱۳۹۵
  • ساعت: ۱۹:۲۲
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 9630
پرینت

معترضان به تغییر مسیر خط برق توتاپ در بامیان به رئیس جمهور الیکین فرستادند

همزمان با تظاهرات گسترده معترضان به تغییر مسیر خط انتقال برق توتاپ در کابل، ده ها هزار تن از شهروندان بامیان نیز صبح امروز به جاده ها ریختند و از دولت افغانستان خواستند تا هرچه زودتر  با پذیرفتن خواست های شهروندان کشور، به جنجال ایجاد شده پایان دهد.

معترضان با تجمع در مقابل دفتر نمایندگی سیاسی سازمان ملل در بامیان و سردادن شعارهای “برشنا برشنا، شرمت باد”،” ای عین و غین و دولت، جفا نکن به ملت و “یوناما یوناما، حمایت حمایت”، از جامعه جهانی نیز خواستار آن شدند تا با فشار آوردن به دولت افغانستان، جلو “انحراف” مسیر این خط برق را بگیرد.

مولوی یوسف معاون شورای ولایتی بامیان در پایان این تظاهرات گفت که مناطق مرکزی در چهارده سال گذشته از تمام پروژه های ملی محروم بوده اند:” شهروندان بامیان گردهم آمده اند تا دوشادوش سایر شهروندان کشور، در برابر تبعیض و بی عدالتی بایستند و حق مشروع خود را از دولت مطالبه کنند. دولت باید به خواست های مردم احترام بگذارد و اصل انکشاف متوازن را در نظر بگیرد”.

بامیان؛ مطمئن ترین مسیر

اعتراضات به تغییر مسیر خط برق توتاپ درحالی صورت می گیرند که دولت افغانستان روز گذشته، کار تدارکاتی عبور این خط برق از مسیر سالنگ را به حالت تعلیق در آورد و کمیسیونی را برای بررسی دوباره هردو مسیر تشکیل داد، اما معترضان در کابل و بامیان، این اقدامات را مردود می دانند.

حیدرعلی احمدی عضو شورای هماهنگی احزاب سیاسی در بامیان می گوید:”براساس سروی شرکت فیشنر آلمانی، این خط برق باید از مسیر بی خطر بامیان بگذرد، اما دولت براساس یک فیصله عجولانه، بخش بزرگی از شهروندان افغانستان را نادیده گرفته و تصمیم به عبور این خط برق از سالنگ گرفته است”.

الکین برای رئیس جمهور

معترضان بر عملی شدن تعهدات سران دولت وحدت ملی مبنی بر تامین برق این ولایت نیز تاکید کردند. آنان می گویند که رئیس جمهور در زمان مبارزات انتخاباتی وعده سپرده بود که برق بامیان را تامین می کند در غیر صورت، بامیانی ها می توانند الیکین چهار راهی الیکین را به ارگ بفرستند.  این معترضان، الیکینی را به والی بامیان دادند تا به رئیس جمهور بفرستند.

یکی از شهروندان بامیان در زمان تحویل دادن این الیکین به والی این ولایت گفت:” شما نماینده رئیس جمهور در بامیان هستید، این الیکین را به جناب ایشان بفرستید تا وعده های دوران مبارزات انتخاباتی اش را به خاطر بیاورد و در تصمیم ناعادلانه کابینه اش مبنی بر تغییر مسیر خط برق توتاپ تجدید نظر کند”.

هشدار زنان به تحصن در مقابل دفتر یوناما

در میان معترضان در بامیان، جمعیت بزرگی از زنان نیز حضور داشتند که خواست های مشخصی را مطرح کرده و هشدار های متفاوتی به دولت داده اند. آنان که در مقابل دفتر یوناما در بامیان تجمع کرده بودند، از جامعه جهانی خواستند تا به ندای حق طلبانه مردم توجه کند.

صغرا عطایی یکی از این زنان معترض هشدار داد؛ در صورتی که دولت هرچه زودتر به خواست معترضان پاسخ مثبت ندهد و جامعه جهانی نیز بی تفاوت از کنار این موضوع بگذرد، زنان بامیانی در مقابل دفتر سیاسی سازمان ملل در بامیان، دست به تحصن خواهند زد.

معترضان در بامیان قعطنامه نیز صادر کردند که در آن، ضمن اعلام حمایت از خیزش مردمی در نقاط مختلف کشور که به “جنبش روشنایی” معروف شده است، از نهادهای ملی و بین المللی مدافع حقوق بشر خواسته شده تا “سکوت خود را بشکنند” و از “جنبش عدالت طلب روشنایی” حمایت کنند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *