• انتشار: ۲ جوزا ۱۳۹۶
  • ساعت: ۰۷:۴۶
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 21027
پرینت

معاون رئیس جمهوری بار دیگر تاکید بر به‌سازی برچی و توسعه جاده شهید مزاری کرد

سرور دانش، معاون رئیس جمهوری در دومین جلسۀ مشورتی که به منظور بحث بر سر برنامه به‌سازی منطقه برچی برگزار شده بود، تاکید بر به‌سازی برچی و توسعه جاده شهید مزاری کرد.

آقای دانش روز گذشته دوشنبه (۱جوزا) در دفتر کارش از شهرداری کابل خواست که طبق پلان در نظر گرفته شده باید به اجرایی شدن اولویت های در نظر گرفته شدۀ سال جاری سرعت دهد.

وی از مردم برچی و متنفذان این منطقه نیز خواست که به خاطر پیشبرد پروژه های عام المنفعه از جمله طرح بهسازی برچی با اداره شهرداری کابل به صورت جدی همکاری کنند.

آقای دانش گفت که برای ایجاد سهولت در روند بهسازی، برخی موانع و کاستی هایی که به لحاظ تقنینی وجود داشت با توشیح قانون استملاک و قانون تنظیم امور زمینداری برطرف شده است که با نهایی شدن قانون شهرداری و شهرسازی، این کاستی ها به کلی برطرف خواهد شد.

معاون رئیس جمهوری، بهسازی شهر کابل به خصوص ناحیه ۱۳، را از مسئولیت های اصلی دولت عنوان کرد و افزود که حکومت وحدت ملی و شهرداری کابل مصمم است تا با تمام مشکلات موجود، تسهیلات و اصلاحات لازم شهری را، مخصوصا در نواحی محروم تطبیق کند.

عبدالله حبیب زی که در این نشست حضور داشت نیز گفت که در مدت سه ماه گذشته مطالعات تکمیلی شهرداری برای بهسازی منطقه برچی تکمیل شده که برمبنای همین مطالعات تخنیکی پلان بهسازی دشت برچی تهیه و تنظیم شده است.

شهردار کابل مسئله احصاییه نفوس، پروسه استملاک زمین، وجود ساحات خود سر و غیر پلانی، کمبود زیر بنای ترانسپورتی و ازدحام ترافیک، عدم دسترسی به خدمات بهداشتی و نظافت شهری، محدویت های مصئونیت از حوادث مانند آتش سوزی و سیلاب را از جمله مشکلات اولیه و اساسی دشت برچی عنوان کرد.

حبیب‌زی تأکید کرد که شهرداری مصمم است که بر اساس پلان تهیه شده تا سال ۲۰۱۹ پلان بهسازی دشت برچی را تطبیق کند.

وی گفت که برای برنامه های سال جاری از لحاظ بودجه هیچ مشکلی وجود ندارد و حدودا هفتاد درصد بودجه برنامه های سال آینده نیز موجود است که متباقی از طریق تعامل با وزارت مالیه تأمین خواهد شد.

شهردار کابل گفت که بانک جهانی به مبلغ ۱۲۰ میلیون دالر تا سال ۲۰۱۹ برای تمویل تطبیق ماسترپلان شهرکابل تعهد کرده است.

به گفته شهردار کابل، ریفورم و تقویت ناحیه ۱۳، تکمیل سرک کمپنی از دیوان بیگی تا سرک اصلی دشت برچی، مدیریت پروسه جمع آوری زباله ها، بهسازی گذر جبار خان و گذر پل خشک، تهیه پلان های زونی، پروسه آدرس دهی، آغاز سروی و طراحی فضاهای سبز از جمله پروژه هایی است که در سال جاری اجرایی می گردد.

وی گفت که کار برخی از این پروژه ها هم اکنون آغاز شده است.

در این جلسه همچنین وزیر فواید عامه و وزیر شهر سازی نیز برای همکاری در تسریع روند پلان های شهرداری در دشت برچی وعده همکاری دادند و وزیر فواید عامه از پیشرفت امور مربوط به تطبیق سرک حلقوی نیز معلومات داد.

علما، متنفذان و نمایندگان مردم در شورای ملی، نمایندگان اصناف و وکلای گذر نیز هرکدام ضمن ارائه برخی مشکلات و دیدگاه های مردم، به تفصیل پرسش هایی را در خصوص اولویت های اساسی در کابل، ارائه خدمات در زمینه های دسترسی به آب آشامیدنی، جلوگیری از سیلاب، توسعه جاده شهید مزاری و اعمار بخش باقی مانده آن، تأمین خساره مردم در صورت تطبیق طرح بهسازی، رسیدگی فوری به مشکل ترافیک، تأسیس مترو بس و موارد دیگر را مطرح کرده و حمایت قاطع خویش را از تطبیق طرح بهسازی ناحیه سیزدهم شهرکابل و توسعه جاده شهید مزاری اعلام داشتند.

این خبر بر اساس اعلامیه دفتر مطبوعاتی معاونت دوم ریاست جمهوری منتشر شده است.

لازم به ذکر است که حدود شش ماه پیش –زمستان سال ۹۵- طرح به‌سازی منطقه برچی روی دست گرفته شد و دولت وعده داده بود که تا دو ماه دیگر کارهای مقدماتی را شروع می کند اما تاکنون غیر از بحث های شفاهی و کتبی اقدام عملی صورت نگرفته است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *