• انتشار: ۱ اسد ۱۳۹۸
  • ساعت: ۱۵:۵۵
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 36195
پرینت
حامد کرزی:

معاملات پنهانی امریکا و پاکستان برای افغانستان خطرناک است

حامد کرزی رییس جمهور پیشین کشور در واکنش به اظهارات دونالد ترامپ درباره جنگ افغانستان گفت مردم افغانستان از معاملات پنهانی امریکا با پاکستان نگران اند.

دفتر مطبوعاتی حامد کرزی با نشر اعلامیه‌ای اظهارات اخیر دونالد ترامپ درباره افغانستان را به شدت محکوم کرده است.

در اعلامیه آمده:”حامد کرزی رئیس جمهور پیشین افغانستان اظهارات اخیر دونالد ترامپ رئیس جمهور ایالات متحده امریکا در دیدارش با صدراعظم پاکستان را مبنی بر این که: ” اگر من بخواهم میتوانم جنگ در افغانستان را ظرف یک هفته ببرم . . . اما من نمیخواهم ده میلیون انسان را بکشم.“ ” اگر من میخواستم جنگ افغانستان را ببرم، میتوانستم این کشور را ظرف ده روز از کرهٔ زمین محو کنم“ توهین بزرگ به مردم افغانستان دانسته آن را به شدیدترین الفاظ تقبیح کرد.”

حامد کرزی گفت این اظهارات آقای ترامپ بازتاب مکنونات درونی رهبری امریکا در قبال مردم و کشور ما بوده و نشان می‌دهد که اینان به زندگی و کرامت انسانی هیچ احترامی قایل نیستند. دو سال قبل حکومت امریکا با استعمال بزرگترین بمب غیر اتومی اش در خاک افغانستان، عدم حسن نیت اش را در قبال مردم افغانستان، حاکمیت ملی ما و ارزش های بشر دوستانه به نمایش گذاشت.

رییس جمهور پیشین همچنان افزود مردم افغانستان از معاملات نهانی ایالات متحده با پاکستان از زمان زیادی بدینسو و بخصوص پس از شروع پروسه صلح نگرانی داشتند. ابراز نظرهای اخیر آقای ترامپ در حضور صدراعظم پاکستان نشان می‌دهد که نگرانی مردم افغانستان در این راستا کاملاً بجا و بر حق بوده است. وی تاکید کرده که نجات ما در اتحاد و اتفاق ماست.

گفتنی است که دونالد ترامپ رییس جمهوری امریکا، روز گذشته (دوشنبه ۳۱ سرطان) در دیدار با عمران خان نخست وزیر پاکستان در واشنگتن در خصوص استراتژی کشورش در افغانستان گفت که اگر امریکا بخواهد در جنگ با افغانستان در ظرف یک هفته پیروز خواهد شد.

آقای ترامپ در مورد نحوه دستیابی به این پیروزی افزوده بود: “نمی‌خواهم ده میلیون نفر را بکشم. افغانستان ممکن است از صفحه روزگار محو شود. نمی‌خواهم آن راه را بروم.”

آقای ترامپ گفته بود که کشورش بزرگترین بمب غیرهسته‌ای را در افغانستان انداخته است و افزود که نیازی نیست امریکا برای پایان جنگ در آن کشور به چنان راهی برود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *