• انتشار: 10 اکتبر 2015
  • ساعت: 16:00
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 3356
پرینت

مطالعات پروژه ۲ میلیارد دالری در کشور آغاز شد

وزارت فواید عامه در پیوند به نتایج نشست کشورهای کمک کننده به افغانستان –سام- می گوید که تعهداتی که به اعضای سام داده شده بود در حال مطالعه زیربنایی است که پروژه ۲ میلیارد دالر راه آهن یکی از آنها است.

محمود بلیغ، وزیر فواید عامه امروز (شنبه) در یک نشست خبری گفت: مطالعات زیر بنایی احداث راه آهن چین، تاجیکستان، قرغیزستان، قزاقستان و افغانستان شروع شده است.

آقای بلیغ خاطر نشان کرد که آغاز کار عملی این خط آهن از اولویت های اصلی وزارت فواید عامه است.

به گفته وی، طول این راه آهن شش صد کیلومتر است که احتمال دارد برای احداثش ۲ میلیارد دالر به مصرف برسد.

این پروژه در حالی در شمال کشور زیر مطالعه قرار گرفته است که از چند ماه اخیر ناامنی ها در ولایت های شمالی کشور بیشتر شده است و ممکن است که روی اجرایی شدن پروژه های وزارت تاثیر منفی بگذارد.

وزیر فواید عامه اما می گوید که ناامنی ممکن است روی پروژه های کوتاه مدت تاثیرات منفی بگذارد اما در پروژه های طولانی مدت تاثیر چندانی ندارد.

آقای بلیغ اظهار کرد که ناامنی های ولایت های شمالی کشور تاحدی توانسته است، ساختمان سرک در ولایت های کندز و بدخشان را متوقف کند.

وی ابراز امیدواری کرد که با بهبود وضع امنیتی، بتوانند برنامه هایی را که در نظر دارند، تطبیق و عملی نمایند.

گفتنی است که در نشست سام، حکومت بیشتر نقش گزارش دهی را به کشورهای جامعه جهانی و تمویل کنندگان داشته و گزارشات ارایه شده از سوی دولت مورد استقبال کشورهای شرکت کننده قرار گرفته است.

وزیر فواید عامه گفت که این وزارت در اجلاس سام برنامه های استراتیژیک خود را از سال ۲۰۱۵ تا ۲۰۲۰ تهیه کرد و در اختیار کشورهای کمک کننده قرار داد.

به گفته وزیر فواید عامه، در نشست سام تصمیم گرفته شده بود که “شورای زیربنا” ایجاد شود که این شورا؛ به ریاست رئیس جمهوری فعلا ایجاد شده و آغاز به کار کرده است.

مقام های حکومتی در اجلاس سام تعهد کرده بود که ۳۹ برنامه را در قسمت ایجاد سیستم موثر حکومتداری، از بین بردن فساد اداری، تحکیم مسوولیت، تشویق سکتور خصوصی، همکاری های اقتصادی منطقه ای، بهبود امنیت و ثبات سیاسی، اعاده ثبات مالی شفافیت در امور مالی و بانکداری تجارتی را اجرایی کند.

گفتنی است که امسال ششمین کنفرانس همکاری‌های اقتصادی منطقه ای برای افغانستان ریکا و همچنین نشست سام در کابل با حضور نمایندگان بیش از ۳۰ کشور و ۴۰ سازمان بین المللی برگزار شد.

قرار است نتیجه کارهای حکومت وحدت ملی در اجلاسی که سال آینده در نشستی دیگر که در بروکسل پایتخت کشور بلجیم برگزار می شود بررسی شود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *