• انتشار: 4 نوامبر 2015
  • ساعت: 11:20
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 4033
پرینت

مشاور امنیت ملی برای ملاقات با همتای هندی خود عازم دهلی می شود

حنیف اتمر مشاور امنیت ملی کشور اواخر هفته جاری برای ملاقات با آجیت دووال همتای هندی خود عازم دهلی می شود.

در این سفر آقای حکمت خلیل کرزی معاون سیاسی وزارت خارجه نیز آقای اتمر را همراهی می کند.

گفتنی است رسانه های هندی می گویند که کشورشان که توسط رئیس جمهوری افغانستان کمتر مورد توجه قرار گرفته بود همچنان متعهد به حمایت از افغانستان می باشد.

همچنین بعد از توافق نامه همکاری که در سال ۲۰۱۲ میان هند و افغانستان به امضاء رسید، هند قرار است برای اولین بار هلی کوپترهای جنگی (MI-25) به نیروهای امنیتی افغانستان بدهد.

حنیف اتمر و آجیت دووال پیش از این نیز غالبا با یکدیگر گفتگوهایی داشته اند.

گرچه این هلی کوپترها، هلی کوپترهایی نیست که افغانستان درخواست کرده بود، اما این تصمیم همچنان بسیار مهم تلقی می شود، زیرا هند تاکنون به افغانستان بدلیل نگرانی های پاکستان تجهیزات نظامی ارائه نکرده بود.

همچنین هند خود نیز در تولید تجیهزات نظامی کشوری کم ادعا می باشد.

البته همکاری سه جانبه میان افغانستان، هند و روسیه، شرایط را برای کابل بسیار راحت تر کرد تا از این رو کابل بتواند تجیهزات نظامی مورد نیاز خود را از روسیه بدست آورد و هند پرداخت کند.

همچنین سفر آقای اتمر در حالی صورت می گیرد که چندی پیش شهر کندز برای مدت کوتاهی بدست طالبان سقوط کرد، و این طور برداشت شد که ضعف اطلاعاتی-امنیتی سبب این رویداد شده بود.

لازم به ذکر است که دادن تجهیزات نظامی از سوی هند به افغانستان، شاید ناراحتی هایی را نیز میان سران پاکستان بوجود آورد. زیرا اخیرا راحل و نواز شریف تلاش های بسیاری کردند تا آمریکا را قانع کنند که آنها به ثبات افغانستان در صورتی کمک می کنند که حضور هند در افغانستان کم رنگ شود.

پاکستان بارها اصرار کرده که مذاکرات صلح با طالبان تنها در پاکستان رخ خواهد داد.

اما با این حال، مقامات کشور با پاکستان بر سر این موضوع موافقت کنند و یا خیر، دیدگاه ها در کشور همگی مخالف با حضور پاکستان در مذاکرات صلح و کشور می باشد.

 

۱ دیدگاه

شما نیز می توانید در تبادل نظرها شرکت کنید، دیدگاهی بنویسید یا به دیدگاه دیگران پاسخ دهید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *