• انتشار: ۷ سنبله ۱۳۹۵
  • ساعت: ۱۹:۱۵
  • سرویس: اقتصاد
  • کدخبر: 12728
پرینت
اتاق تجارت و صنایع:

مسدود ساختن بندر سپین بولدک ضربه بزرگی به مناسبات تجاری دو کشور می زند

اتاق تجارت و صنایع افغانستان در پی مسدود ساختن دروازه سپین بولدک د گفته است که مسدود سازی این بندر به مناسبات تجاری دو کشور ضربه ای بزرگی می زند.

 

حکومت پاکستان ۹ روز قبل، اقدام به مسدود کردن دروازه سپین‌بولدک کرد که تا کنون ادامه دارد.

اتاق تجارت می گوید که مسدود ساختن ناگهانی این بندر که باعث توقف صدها واسطه باربری حامل اموال صادراتی کشور به خصوص میوه تازه مانند انگور، تربوز و خربوزه و غیره و همچنان اموال وارداتی از قبیل گوشت و تخم مرغ، لبنیات و سایر اقلام خوراکی و مواد مورد ضرورت مردم دو کشور است که نه تنها ضربۀ بزرگی به تاجران، باغداران، دهاقین و مستهلکین افغانستان وارد می سازد، بلکه تاجران و ساکنین آنسوی مرز را نیز این اقدام حکومت پاکستان شدیداً متضرر می گردند.

محمد یونس مومند امروز یکشنبه در مورد مشکلات ایجاد شده در بندر سپین بولدک گفت: “از ۹ روز بدینسو راه سپین بولدک بدون کدام دلیل موجه و خلاف تمام نورم های بین المللی و قواعد دو جانبه به روی اموال تجارتی به خصوص میوه تازه کشور مسدود شده است.”

وی اضافه کرد که این سیاست پاکستان به تجار افغان میلیون ها دالر خسارت وارد کرده است. او این عمل را یک تراژیدی خواند و افزود که این برخورد پاکستان از چندین سال قبل تا حال ادامه دارد.

آقای مومند افزود: “سال پار نیز بلند بردن تعرفه، بسته شدن راه تورخم، ایجاد مشکلات در واگه و اخازی های میان تورخم الی پشاور مشکلات زیادی را برای تاجران افغان ایجاد نموده بود و درین مورد با مقامات حکومت افغانستان به خصوص وزیر تجارت و صنایع و معین تجارتی آن وزارت، وزارت خارجه و از طریق اتاق مشترک پاک – افغان با سفیر جمهوری اسلامی پاکستان و سفیر افغانستان در پاکستان آقای زاخیلوال ملاقات و روی راه حل های مشکلات صحبت نمودیم.”

محترم مومند در مورد خسارات وارده به دهاقین و باغداران گفت: حوصله و تحمل تجار افغان، باغداران و دهاقین بسر رسیده است و تحمل این همه خسارات را ندارند.

محترم باز محمد افسرزی به نوبه خود صحبت نموده گفت: “حکومت افغانستان باید در سازمان بین المللی تجارت (WTO) علیه عملکرد پاکستان شکایت نموده و خواستار فیصله این سازمان در خصوص موضوع افغانستان گردد. وی به خاطر حمایت از دهاقین و باعداران خواهان سب سای دی از طرف حکومت برای آنان گردید.”

محترم حاجی آغا، مشاور اتاق، در رابطه به مشکلات تجار حوزه جنوب که به گفته ایشان نیم سرمایه مملکت را تشکیل می دهد صحبت نموده گفت: “من حیرانم که چرا حکومت در قسمت حوزه جنوب اینقدر بی توجه است، در حالیکه تجار این حوزه با تمام پالیسی های حکومت همکار بوده و آنرا کاملاً رعایت نموده اند.” وی بالای رهبران حکومت نیز انتقاد نموده افزود که هردو رهبر کنونی خلاف وعهده در دوره کمپاین های انتخاباتی شان، حالا قندهار را فراموش نموده اند.

قابل ذکر است که بندر سپین‌بولدک کوتاه ترین مسیر به بندر کراچی بوده و سالانه برعلاوه سایر اقلام صادراتی حدود ۳۰ هزار تن میوه خشک و ۵۰ هزار تن میوه تازه از طریق همین بندر به پاکستان و سایر کشور ها صادر می گردد و متقابلاً قسمت بزرگی از کالاهای وارداتی از طریق همین بندر داخل کشور می گردد.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *