- خبرگزاری رها - http://rahapress.af -

مرگ یک دختر افغان در ایران منجر به درخواست تغییر قانون در ایران شد

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان ایران، روز گذشته (جمعه) لطیفه رحمانی دختر ۱۲ ساله مهاجر افغان در شفاخانه “نمازی” شهر شیراز فوت کرد.

لطیفه رحمانی نیاز بسیار شدیدی به جگر/کبد داشت، اما از آنجایی که در ایران پیوند عضو برای مهاجرین غیرقانونی ممنوع است، وی فوت کرد.

پدر لطیفه رحمانی در گفتگو با خبرنگاران جوان گفته است که شفاخانه از انجام پیوند جگر به دخترش سر باز زدند زیرا لطیفه یک مهاجر فاقد مدارک اقامتی بود، و همچنین خانواده اش از عهده هزینه سنگین آن بر نمی آمدند.

وی همچنین گفت که شفاخانه به آنها گفته بود که جای خالی برای بستری کردن لطیفه را هم ندارد.

این در حالیست که یک خبرگزاری دیگر ایرانی به نقل از مقامات شفاخانه نمازی می نویسد؛ که وضعیت صحی لطیفه رحمانی بسیار وخیم بود و زمان کافی برای انجام این پیوند وجود نداشت.

منبع می افزاید؛ مقامات شفاخانه همچنین مدعی شده اند لطیفه زمان زیادی نداشت و نمی توانست پروسه آزمایش های لازم را برای دریافت جگر از یک بدن زنده سپری کند.

این مقامات همچنین به قانون ایران اشاره کرده اند و گفته اند که طبق قانون ایران پیوند عضو از بدن ایرانی متوفی به اتباع خارجی ممنوع می باشد.

قانون باید تغییر کند

محمد حسین قربانی معاون کمیسیون سلامت پارلمان ایران در اولین واکنش رسمی مقامات این کشور به این موضوع بر لزوم بازنگری منع قانونی پیوند عضو به اتباع خارجی در ایران تاکید کرد.

به نقل از ایران فرونت پیج، آقای قربانی در گفتگویی با خبرگزاری ایسنا گفته است در موارد اضطراری می توان تغییراتی در قانون داشت.

وی گفت “هر گاه جان انسان ها در خطر باشد، ما نباید بخاطر تابعیت آنها، آنها را از خدمات بهداشتی محروم کنیم. ما باید همچنین جنبه حقوق بشری این موارد را نیز در نظر بگیریم.”

قربانی تاکید کرد پارلمان این کشور آماده است که قانون منع پیوند عضو به اتباع خارجی را بازنگری کند.