• انتشار: 4 آگوست 2015
  • ساعت: 21:38
  • سرویس: علمی
  • کدخبر: 1461
پرینت

مرگ و میر در بین پدران جوان بیشتر از سایرین است

پدر شدن در اوایل دهه بیست سالگی شاید انرژی کافی برای همراهی بهتر به فرزندان بدهد، اما باعث می شود این پدران بیشتر از سایرین در میانسالی به مشکلات سلامتی مواجه شوند.

مطالعات تازه دانشمندان فنلاندی نشان می دهد افرادی که کمتر از بیست و پنج سال سن دارند و پدر می شوند بیشتر از دیگر پدران با خطر مرگ در جوانی روبرو خواهند شد.

داکتر الینا اینو از دانشگاه هلسنکی می گوید: مردانی که قبل از سن ۲۲ سالگی پدر می شوند احتمال مرگشان در جوانی نسبت به آنانی که دیرتر پدر می شوند بیشتر است.

گرچه مطالعات این دانشمندان به طور دقیق مشخص نمی کند که چه عواملی باعث مرگ و میر پدران جوان در میانسالی می شود، اما داکتر الینا می گوید حاملگی ناخواسته، ازدواج زود هنگام و فشارهای روانی و استرس های اقتصادی نقش بسزایی در به خطر انداختن سلامتی پدران جوان دارد.

گرچه مطالعات دیگر دانشمندان بر تاثیرات والدین شدن زود هنگام بر روی زنان متمرکز است، داکتر الینا و تیم وی بر روی تحلیل اطلاعات بدست آمده از ۳۰٫۵۰۰ مرد که بین سال های ۱۹۴۰ و ۱۹۵۰ متولد شده اند کار می کنند.

از این تعداد مرد، تقریبا ۱۵ درصد اولین فرزند خود را در سن ۲۲ سالگی داشتند، تقریبا ۳۰ در صد نیز در سن ۲۴ سالگی پدر شدند و کمتر از ۲۰ درصد این مردان هم در سن های ۲۵، ۲۶ و ۲۷ پدر شده اند.

تقریبا یک نفر از هر بیست نفر که در طول دوره ده ساله مطالعه این داشنمندان جان سپردند، علت مرگشان که ناشی از ناراحتی های قلبی و دیگر مریضی ها بود ارتباط مستقیمی با مصرف بیش از حد مشروبات الکلی داشت.

این دانشمندان با جمع آوری اطلاعات خود متوجه شدند که پدرانی که در سن ۲۲ سالگی صاحب فرزند شده اند ۲۶ درصد بیشتر از سایر پدرانی که در سن ۲۵ و یا ۲۶ سالگی صاحب فرزند شده اند با خطر مرگ در میانسالی مواجه اند.

همچنین پدرانی که در سنین بین ۳۰ تا ۴۴ سالگی صاحب فرزند شده اند ۲۵ درصد کمتر از پدرانی که در سن ۲۵ و یا ۲۶ سالگی صاحب فرزند شدند با این خطر مواجه هستند.

همچنین در یک مطالعه مشابه که بین برادران در خانواده ها انجام شد، برادرانی که در سن ۲۲ سالگی صاحب فرزند شده اند ۷۳ درصد از دیگر برادران خود که دیرتر پدر شده اند با خطر مرگ در جوانی مواجه بوده اند.

 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *