• انتشار: 3 دسامبر 2015
  • ساعت: 00:40
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 4813
پرینت

مردان هشتاد درصد مبتلایان به ایدز را تشکیل می دهند

وزارت صحت عامه می گوید که برنامه ملی کنترول ایدز و وزارت صحت عامه تاکنون ۱،۸۷۴ تن را ثبت کرده اند که با ویروس اچ، آی، وی در افغانستان زندگی می کنند.

این وزارت همچنین می گوید که مردان هشتاد درصد این آمار را تشکیل می دهند.

فیروز الدین فیروز، وزیر صحت می گوید که  نزدیک به ۱۹۰۰ تن در کشور مبتلا به ایدز می باشد که ۸۰ درصد آنان را مردان تشکیل می دهد و «۶۶ کودک» نیز شامل این آمار می‌شود.

آقای فیروز افزود که در سطح بین المللی، جهان گسترش اچ آی وی را معکوس و متوقف ساخته است. مصابیت های جدید تا ۳۵ درصد پایین آمده و مرگ و میر مرتبط به ایدز تا ۲۴ درصد کاهش نیز یافته است.

به گفته وزیر صحت تلاش های جدی در این زمینه نیاز می باشد تا پیش گیری از ابتلا به اچ آی وی به طور کامل صورت بگیرد و خدمات تداوی برای هر فرد نیازمند برسد.

به گفته مقام های وزارت صحت، در حال حاضر خدمات مشورتی و آزمایشی در ۱۰ ولایت قابل دسترس است و نزدیک به ۶۵۰ تن از افرادی که با اچ آی وی زندگی می کنند، تداوی ضد ویروسی را در دو ولایت دریافت می کنند.

به گفته این مقام ها، پنج مرکز صحی برای خانم های حامله به خاطر جلوگیری از انتقال اچ آی وی از مادر به طفل، خدمات ارایه می کند.

وزارت صحت عامه، همراه با سازمان صحی جهان و شرکای کلیدی اش روز جهانی مبارزه با ایدز را طی مراسمی در کابل تجلیل نمود که در آن مقامات حکومتی، نهاد های جامعه مدنی و شرکای ملل متحد، متعهد شدند تا واگیری اچ آی وی را در افغانستان متوقف کنند.

اشتراک کنندگان می گویند که با آنکه سطح شیوع اچ آی وی پایین است، تلاش های شدیدی نیاز است تا استراتژی های پیش گیری موثر واقع گردد و تداوی برای آنهایی که بیشتر در معرض ابتلا شدن به ویروس اچ آی وی قرار دارند انجام شود.

مقام های وزارت صحت می گویند که قابلیت افغانستان برای تشخیص بهتر اچ ای وی به گونه فزاینده در سالهای اخیر از بابت تقویت سیستم مراقبتی، افزایش سطح آگاهی مردم در باره این مرض و پیشرفت های بزرگی در کیفیت خدمات اچ آی وی و آزمایشات خون، بهبود یافته است.

وزارت صحت عامه درصدد است تا بر گسترش تداوی جاگزینی خوراکی، تداوی طبی که در برگیرنده تعویض مخدرها با ادویه تجویزشده، است در شهرهای بیشتر راه های آسان و ساده را برای معتادین هموار کند تا استعمال هروئین و تریاک را ترک نمایند و خطر مبتلا شدن به اچ آی وی را کاهش دهند.

۱ دیدگاه

شما نیز می توانید در تبادل نظرها شرکت کنید، دیدگاهی بنویسید یا به دیدگاه دیگران پاسخ دهید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *