• انتشار: ۴ قوس ۱۳۹۶
  • ساعت: ۱۱:۲۳
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 25538
پرینت

مربی تیم روبوتیک دختران افغان برای اشتراک در جشنواره کارآفرینی به هند می رود

خانم «رویا محبوب» مربی تیم روبوتیک دختران افغانستان که چندی پیش به ایالات متحده مسافرت کرده بودند، قرار است برای اشتراک در جشنواره جهانی کارآفرینی به هند برود.

خانم محبوب که اولین کارآفرین زن در عرصه تکنالوژی در افغانستان است، اظهار امیدواری می کند که بتواند روزی این برداشت غلط را که «زنان نمی توانند در عرصه تکنالوژی فعالیت کنند» تغییر بدهد.

او زمانی که بسیار کم سن و سال بود به یک کارآفرین تبدیل شد.

او می گوید: “زمانی که من مدیر اجرایی یک شرکت آی تی شدن، بخش آی تی در افغانستان بسیار جوان بود. در آن زمان، زنان حق کار کردن در بیرون از خانه را نداشتند. مردم مرا تهدید می کردند. مردان نمی خواستند که برای من کار کنند و در ابتدا مرا به عنوان یک کارآفرین عرصه تکنالوژی قبول نداشتند. اما من قویترین ابزار این عصر را یافتم؛ رسانه های اجتماعی. تشکر از تکنالوژی و انترنت که توانستم مشتریانی خارج از مرزهای کشورم پیدا کنم.

خانم محبوب در بخش کمپاین باسواد سازی زنان و کودکان افغانستان در عرصه تکنالوژی پیشتاز محسوب می گردد.

او می گوید: “ما به مردم یاد می دهیم که چگونه با کامپیوتر کار کنند. ما حتی یک قدم فراتر نیز رفته ایم و در حال حاضر به زنان آموزش های متنوعی مانند کود نویسی، روبوتیک و ذهن مصنوعی می دهیم.”

خانم محبوب می افزاید زمانی که تیم روبوتیک دختران افغانستان در جشنواره روبوتیک ها در ایالات متحده اشتراک کردند و حتی مهمان دختر رئیس جمهوری آن کشور شدند، دیدگاه مردم نسبت به فعالیت زنان افغانستان در عرصه تکنالوژی تغییر کرد.

لازم به ذکر است که خانم رویا محبوب در سال ۲۰۱۳ در میان یک صد چهره با نفوذ مجله تایم قرار گرفت.

او در صدد است تا زنان بیشتری را ترغیب کند تا راه او را ادامه دهند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *