• انتشار: ۲۴ دلو ۱۳۹۷
  • ساعت: ۱۴:۲۱
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 32279
پرینت

مراسم تشییع جنازه صبغت‌الله مجددی امروز صبح در ارگ برگزار شد

مراسم تشییع جنازه و نماز بر پیکر مرحوم صبغت‌الله مجددی از رهبران سرشناس و پیشین جهادی و رهبر حزب جبهه ملی نجات افغانستان امروز صبح با حضور رئیس جمهور غنی و رئیس اجرایی، مقامات دولتی، چهره‌های سیاسی، رهبران پیشین جهادی و برخی از دیپلمات‌های خارجی مقیم کابل در ارگ برگزار شد.

رئیس جمهور غنی در مراسم تشییع جنازه صبغت‌الله مجددی گفت امروز یکی از برجسته‌ترین شخصیت‌های تاریخ معاصر افغانستان را از دست دادیم. غم از دست‌دادن حضرت صاحب، تنها غم خانوادۀ وی نیست، بلکه غم تمام ملت، مجاهدین و طبقات صوفیۀ افغانستان است.»

رئیس جمهور گفت: «روزی‌که کودتا و هجوم صورت گرفت، حضرت صاحب با سایر بزرگان پیش‌قدم شدند، به‌حیث رئیس دولت اسلامی افغانستان نقش خاصی را ایفا کرد و قدرت را بدون هیچ‌گونه تعلل، به جانشین خود شهید استاد برهان‌الدین ربانی تسلیم نمود.»

رئیس‌جمهور غنی به نقش مرحوم حضرت صبغت‌الله مجددی پس از پروسۀ اشاره کرد و گفت: « حضرت صاحب مشورت‌های نیکی به جناب کرزی، به من و همکارانم استاد دانش و داکتر عبدالله عبدالله دادند. وی در لویه‌جرگه قانون اساسی نقش خوبی را ایفا و همچنان در لویه‌جرگه‌های مشورتی، اجماع و نبض و سخن ملت را بیان نمود.»

رئیس‌جمهور افزود حضرت صاحب از نخستین روزهای زندگی‌اش در خدمت ملت بود و تا آخرین روزهای حیات‌اش به ما مشورۀ وحدت، اتفاق و هماهنگی می‌داد.

قابل ذکر است اشتراک‌کنندگان پس از ادای نماز جنازه، به‌روح این شخصیت روحانی اتحاف دعا نمودند و از درگاه خداوند متعال برای ایشان بهشت برین آرزو کردند.

در این مراسم، سفرا و اعضای کوردیپلوماتیک مقیم افغانستان نیز به ‌پیکر مرحوم حضرت صبغت‌الله مجددی ادای احترام نمودند.

در پایان این مراسم، رئیس‎جمهور غنی، حامد کرزی، رئیس‎جمهور پیشین، قانون‎پوه سرور دانش، معاون دوم رئیس‎جمهور، داکترعبدالله عبدالله، رئیس اجرائی، استاد محمدکریم خلیلی، رئیس شورای عالی صلح، عبدرب الرسول سیاف ،رهبر جهادی، و شماری از رهبران وشخصیت‏های ملی و سیاسی و بزرگان قومی، اعضای کابینه، مشاوران ریاست ‌جمهوری، شماری از وکلا و سناتوران، معاونین و اعضای شورای عالی صلح، تعدادی از اعضای کوردیپلوماتیک مقیم افغانستان، اعضای خانواده و دوستان حضرت صبغت‌الله مجددی جنازۀ مرحوم مجددی را تا محل مخصوص مشایعت کردند.

باید گفت صبغت‌الله مجددی، رهبر حزب جبهه ملی نجات افغانستان و از چهره‌های سرشناس جهادی، مذهبی و علمی افغانستان، دو روز پیش در سن نودو سه سالگی در کابل درگذشت.

بسیاری، میانه‌روی مرحوم مجددی و تلاش وی برای اتحاد  اقوام و گروه‌های سیاسی افغانستان را ستایش می‌کنند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *