• انتشار: ۷ حوت ۱۳۹۷
  • ساعت: ۱۱:۵۳
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 32678
پرینت
در دیدار سفیر هالند در کابل با سرور دانش مطرح شد

مذاکره مستقیم طالبان با دولت افغانستان، راهکار اصلی موفقیت پروسه صلح می‌باشد

سرور دانش، معاون دوم رئیس جمهور غنی، در دیدار صبح امروز خود با سفیر هالند در کابل، مذاکره مستقیم طالبان با دولت افغانستان را، راهکار اصلی موفقیت پروسه صلح افغانستان دانست.

در این  دیدار  پروسۀ صلح و انتخابات ریاست جمهوری سال آینده افغانستان، مورد بحث و بررسی قرار گرفت. 
آقای دانش، کشور هالند را از یکی از همکاران نزدیک بین‌المللی افغانستان خواند، برگسترش همکاری‌های متقابل بین دو کشور تاکید کرد و از کمک‌های دولت هالند به دولت افغانستان در نزدیک به دو دهۀ گذشته قدردانی کرد.
معاون رئیس جمهور گفت یک حرکت جدی برای به نتیجه رسیدن مذاکرات صلح آغاز شده و حکومت افغانستان از این حرکت استقبال می‌کند. اما واقعیت این است که مذاکرات صلح یک روند پیچیده است و امید می‌رود که به نقطه مثبت برسد.
استاد دانش گفتگوهای مستقیم بین گروه طالبان و دولت افغانستان را راهکار اصلی پیشرفت مذاکرات صلح خواند و افزود بحث بر سر موضوعات مورد اختلاف و توافق روی آنها؛ اساسی‌ترین مسائلی هستند که به زمان بیشتری نیاز دارند.
به گفتۀ معاون رئیس جمهور، مردم و دولت افغانستان صلح می‌خواهند اما نه به قمیت نادیده گرفته‌شدن ارزش‌هایی چون قانون اساسی، نظام سیاسی و آزادی‌های مدنی، سیاسی، حقوق بشر و دیگر دستاوردهایی که در نزدیک به دو دهۀ گذشته به دست آمده‌اند.
معاون رئیس جمهور در مورد انتخابات و تعیین کمیشنران کمیسیون‌های انتخاباتی نیز گفت براساس مکانیزم تعدیل قانون انتخابات؛ پیش‌بینی شده‌ کمیشنران کمیسیون‌های انتخاباتی در فرصت نزدیک تعیین شوند.
وی با اشاره به نحوۀ تعیین کمیشنران کمیسیون‌های انتخاباتی در تعدیل قانون انتخابات گفت که این یک مسؤلیت مشترک بین همۀ جوانب دخیل در قضیه انتخابات است و انتظار می‌رود افراد شایسته‌تر برای عضویت در کمیسیون‌های انتخاباتی، انتخاب شوند.
استاد دانش با اشاره به اینکه روش تعیین کمیشنران کمیسیون‌های انتخاباتی و مدیریت آن نیز براساس یک طرزالعمل مشخص انجام خواهد شد، گفت اعلام نتایج نهایی انتخابات پارلمانی و آمادگی برای انتخابات ریاست جمهوری؛ از اولویت‌های اساسی اعضای جدید کمیسیون‌های انتخاباتی خواهد بود.
به گفته استاد دانش، محدودیت زمان و آمادگی تخنیکی، دو چالش جدی انتخابات ریاست جمهوری تلقی می‌شود. اما بنابر حکم تعدیل قانون انتخابات؛ انتخابات ریاست جمهوری براساس تقویمی‌که از قبل اعلان شده‌است، برگزار می‌شود.
آقای اِرنست نارمن، سفیر کشور هالند در کابل، نیز ضمن اعلام حمایت دولت متبوعش از موقف دولت افغانستان در پیوند به مذاکرات صلح، از همکاری‌های دوامدار آن کشور با دولت افغانستان اطمینان داد.

وی گفت هالند از پروسۀ صلحی که به مدیریت و مالکیت مردم افغانستان به پیش رود، پشتبانی می‌کند.
معاون رئیس جمهور هالند از ادامه همکاری دولت هالند در آموزش نیروهای امنیتی کشور به خصوص نیروهای پلیس خبر داد و افزود هالند برای تقویت و آموزش‌های نیروهای امنیتی افغان از جمله نیروهای پلیس این کشور متعهد است.
سفیر هالند افزود همکاری‌های انکشافی هالند در افغانستان بر تقویت حضور زنان در عرصه‌های سیاسی، اقتصادی و تأمین عدالت استوار است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *