• انتشار: 7 مارس 2019
  • ساعت: 13:46
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 32956
پرینت
محمد حنیف اتمر:

مذاکرات همه شمول بین‌الافغانی تنها راه حل صلح در افغانستان است

محمد حنیف اتمر، مشاور پیشین امنیت ملی و از نامزدان انتخابات ریاست جمهوری سال آینده افغانستان، می‌گوید از مذاکرات مستقیم امریکا با طالبان در راستای موفقیت پروسه صلح افغانستان استقبال می‌کند اما تنها راه حل صلح در افغانستان مذاکرات بین‌الافغانی همه شمول می‌باشد.

آقای اتمر که در مراسم گرامیداشت از ۲۴ مین سالگرد شهادت استاد مزاری امروز در مصلای بزرگ شهید مزاری در غرب کابل سخن می‌گفت، افزود دولت افغانستان بخشی از این مذاکرات بین‌الافغانی باید باشد.

وی افزود صلح پایدار که مبتنی بر ارزشهای کنونی مردم افغانستان می‌باشد، خواسته‌ی تمام افغان‌هاست.

محمد حنیف اتمر در بخش دیگری از سخنان خود به اندیشه‌های شهید مزاری و دیگر شهدای افغانستان اشاره کرد و گفت: «شهید مزاری و دیگر رهبران شهید سهم بزرگی در شکل گیری هویت ملی تمامی افغان‌ها داشته‌اند که قانون اساسی یکی از آنها می‌باشد.»

وی تأکید کرد شهید مزاری، رهبری باتقوی، زحمت‌کش، وطن‌پرست و ارزش‌گرا بود.

مشاور پیشین  امنیت ملی افغانستان گفت تیم صلح و اعتدال، برنامه‌های خود را بر افکار بلند شهید مزاری استوار نموده‌است.

آقای اتمر افزود « اتحاد اقوام و ملت سازی، عدالت اجتماعی و صلح» از نکات اساسی در افکار شهید مزاری است و تیم صلح و اعتدال به این اصول خود را پایبند می‌داند.

حنیف اتمر گفت: «تیم صلح و اعتدال معتقد است برای نجات کشور از «جنگ با تروریزم، رفع فقر و مبارزه با حکومت‌داری غیرمسئولانه» باید وحدت ملی را تقویت کرد.

وی تأکید کرد فرصت‌های برابر سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی باید برای تمام اقوام افغانستان فراهم گردد.

آقای اتمر به بخشی از سخنان مزاری که گفته بود «هزاره بودن نباید جرم باشد» اشاره کرد و گفت: «هزاره بودن نه تنها جرم نیست که افتخار است. این افتخار تنها متعلق به خود هزاره‌ها نیست.»

مشاور پیشین امنیت ملی در ادامه افزود پیشرفت، ثبات و امینت بدون عدالت اجتماعی ممکن نیست؛ باید تلاش شود محرومیت‌های اجتماعی-اقتصادی به ویژه در مناطق مرکزی رفع گردد.

به گفته حنیف اتمر محرومیت‌های مختلف در بخش‌های گوناگون افغانستان خلاف ارزش‌های ملی و مدنی می‌باشد و تیم صلح و اعتدال قصد دارد فقر و محرومیت را ریشه کن کند.

قابل ذکر است محمد حنیف اتمر رهبر تیم صلح و اعتدال است، در تیم صلح و اعتدال محمد یونس قانونی معاون اول و محمد محقق معاون دوم می‌باشند.

آقای اتمر از شرکت‌کنندگان در گفت‌وگوی مسکو که چند وقت پیش در پایتخت روسیه برگزار شد می‌باشد؛ آقای اتمر موافق تشکیل دولت موقت برای شریک ساختن طالبان در ساختار سیاسی افغانستان و در ادامه شرک کردن کردن طالبان در انتخابات ریاست جمهوری آینده افغانستان می‌باشد.

این در حالی‌ست که رئیس جمهور غنی، به شدت با تشکیل دولت موقت  مخالفت کرده بر برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در زمان اعلام شده تأکید می‌کند.

در مراسم گرامیداشت از ۲۴ مین سالگرد شهادت استاد مزاری که امروز در مصلای شهید مزاری در غرب کابل برگزار شده بود، داکتر عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی، صلاح‌الدین ربانی، وزیر امور خارجه، حامد کرزی، رئیس جمهور پیشین افغانستان، محمد حنیف اتمر، مشاور پیشین امنیت ملی، و تعداد زیادی از دیگر چهره‌های سرشناس سیاسی، اجتماعی و فرهنگی حضور داشتند.

وقوع شلیک‌های پی‌درپی به محل برگزاری این محفل سبب شد شخصیت‌ها و مردم در یک ترس کشنده محل مراسم را ترک کنند و مراسم نیمه‌تمام رها شد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *